Aktualitātes

Fundamentālo zinātņu ilgtspējīgai attīstībai veltīta gada noslēguma ceremonija CERN

Fundamentālo zinātņu ilgtspējīgai attīstībai veltīta gada noslēguma ceremonija CERN

15. decembrī, Šveicē CERN un tiešsaistē norisināsies Fundamentālo zinātņu ilgtspējīgai attīstībai gada noslēguma ceremonija, kurā aicinam piedalīties visus interesentus.

Ilgtspējīgas attīstības programma 2030. gadam ir vērienīga programma, par kuru vienojušās Apvienoto Nāciju Organizācijas dalībvalstis, lai nodrošinātu līdzsvarotu, ilgtspējīgu un iekļaujošu planētas attīstību.

Būtisks ieguldījums šīs programmas īstenošanā ir fundamentālajām zinātnēm. Tās nodrošina līdzekļus, lai risinātu tādas būtiskas problēmas, kā vispārēja piekļuve pārtikai, enerģijai, veselības nodrošināšanai un komunikācijas tehnoloģijām. Tās ļauj izprast pašlaik gandrīz 8 miljardu cilvēku ietekmi uz planētu un rīkoties, lai to ierobežotu un dažreiz pat samazinātu: ozona slāņa noārdīšanos, klimata pārmaiņas, dabas resursu izsīkšanu, dzīvo sugu izmiršanu.

Tehnoloģiju pielietojumus ir viegli atpazīt. No otras puses, fundamentālo, uz zinātkāri balstīto zinātņu ieguldījums netiek labi novērtēts. Tomēr tie ir pamatā lieliem tehnoloģiskiem sasniegumiem, kas stimulē jauninājumus, kā arī būtiski, lai apmācītu nākamos profesionāļus un attīstītu to iedzīvotāju kapacitāti, kuri var piedalīties lēmumu pieņemšanā, kas ietekmē viņu nākotni. UNESCO to labi apzinās: 2017. gadā pārskatītajā Ieteikumā zinātnei un zinātniskajiem pētniekiem ir atgādināts, cik svarīgi ir apvienot politiķus, zinātniekus, diplomātus, starptautiskās organizācijas, uzņēmējus un ikvienu labas gribas cilvēku.

Starptautiskais fundamentālo zinātņu ilgtspējīgai attīstībai gads, ko organizēja 2022. un 2023. gadā, koncentrējās uz šīm saiknēm starp fundamentālajām zinātnēm un ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Šī ir unikāla iespēja pārliecināt visas ieinteresētās puses, ka, izmantojot pamata izpratni par dabu un tā rezultātā veiktās darbības, būs efektīvākas kopējam labumam.

Pasākuma programma (ENG)

Reģistrācija (ENG)

We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")