Terminoloģijas komisija

Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija

LZA Terminoloģijas komisijas darbība

Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija veic vienotas un ar Eiropas Savienības valstīs spēkā esošiem starptautiskiem standartiem harmonizētas nozaru terminoloģijas sistēmas zinātnisko izstrādi valsts valodā, nosaka terminu lietošanu speciālajā mācību literatūrā un tehniskajā un lietvedības dokumentācijā, kā arī apstiprina jaunus terminus un to definīcijas.

Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas nolikums 

Terminu izstrāde, izvērtēšana un apstiprināšana

Ņemot vērā LZA TK locekļu viedokli, 2022. gada sākumā LZA TK nolēma turpmāk TK sēdes noturēt attālināti, sanākot klātienē tikai tajos gadījumos, kad nepieciešams pieņemt īpaši svarīgus lēmumus. TK mērķis ir arī veicināt lielāku sēžu apmeklētību, padarot tās pieejamākas plašākam dalībnieku lokam neatkarīgi no atrašanās vietas. 2022. gadā LZA TK organizējusi astoņas sēdes, no kurām septiņas norisinājušās Zoom platformā, bet viena – klātienē. Tajās izskatīti un apstiprināti vairāki nozīmīgi termini dažādās nozarēs. Īpaši izceļami botānikas, ekonomikas, izglītības, statistikas un demogrāfijas termini, kā arī termini klimata un enerģētikas jomā. Pārskata gadā sniegtas apmēram 120 rakstiskas un mutiskas konsultācijas, galvenokārt par dažādu angļu terminu ekvivalentiem latviešu valodā. Konsultāciju jomā LZA TK turpina sadarbību ar Valsts valodas centru un Latviešu valodas aģentūru.

 

LZA TK pieņemtie lēmumi

2022. gadā LZA TK pieņēma četrus būtiskus lēmumus, no kuriem viens attiecas uz LZA TK struktūras paplašināšanu, viens – uz veselas terminu kopas apstiprināšanu, savukārt ar abiem pārējiem lēmumiem oficiāli apstiprināti divi sabiedrībai nepieciešami un svarīgi termini.

 

Darbs LZA TK terminoloģijas apakškomisijās

Aizvadītajā gadā terminoloģijas darbs ļoti aktīvi norisinājies vairākās terminoloģijas apakškomisijās. Kā jau ierasts, visražīgāk darbojusies Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronikas terminoloģijas apakškomisija Eduarda Caunas vadībā. Pie atsevišķiem nozares terminu sarakstiem strādājusi Medicīnas terminoloģijas apakškomisija un Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas terminoloģijas apakškomisija. Darbs pie jauniem terminiem noritējis arī Informācijas un dokumentācijas terminoloģijas apakškomisijā, Ekonomikas terminoloģijas apakškomisijā un Demogrāfijas terminoloģijas apakškomisijā. 2022. gada sākumā dibināta Mediju un komunikācijas nozares terminoloģijas apakškomisija, kas ļoti aktīvi izvērsusi savu darbību komunikācijas nozares terminu sakārtošanā. Informācijas un dokumentācijas terminoloģijas apakškomisija 7. oktobrī sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) rīkoja gadskārtējo terminoloģijas konferenci “Aktualitātes bibliotēku nozares un saskarnozaru terminoloģijā”. Citās terminoloģijas apakškomisijās darbs galvenokārt noticis konsultāciju veidā.

 

LZA TK pieņemto lēmumu un protokolu publiskošana

LZA TK sēžu protokoli un lēmumi tiek publiskoti Nacionālajā terminoloģijas portālā www.termini.gov.lv. Pārskata gadā portālā ievietoti visi iepriekšējā gada LZA TK sēžu protokoli un pieņemtie lēmumi. Sadarbībā ar Valsts valodas centru turpinājās Latvijas Nacionālā terminoloģijas portāla papildināšana un uzlabošana.

 

LZA TK vēstures apkopojums

Turpinās darbs pie LZA TK vēstures apcerējuma sagatavošanas, apkopojot Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālajos resursos (galvenokārt periodikas datubāzē www.periodika.lv) pieejamos materiālus.

 

LZA TK priekšsēdētājs Māris Baltiņš
LZA TK zinātniskā sekretāre Astrīda Vucāne
Latvijas Zinātņu akadēmija 
Terminoloģijas komisijas birojs
Akadēmijas laukums 1, 707. telpa
E pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 
 

Avots: LZA Gadagrāmata 2023, 75. - 76. lpp.

We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")