HSZN

Jāņa Streiča izstāde "Gadījumi" LZA izstāžu zālē

Jāņa Streiča izstāde "Gadījumi" LZA izstāžu zālē

20. oktobrī, savas izstādes “Gadījumi” oficiālajā atklāšanā Latvijas Zinātņu akadēmijas otrā stāva izstāžu zālē piedalījās pats autors – kinorežisors, gleznotājs un LZA goda loceklis Jānis Streičs.

Jānis Streičs stāsta: “Agrajā jaunībā aizrāvos ar gleznošanu un pat vēlējos šim priekam veltīt visu mūžu, taču galvu sagrozīja teātris un aizveda uz kino laukiem. Anmanis zināja šo noslēpumu un gadiem ilgi mudināja atsākt seno vaļasprieku, līdz beidzot pierunāja, un es kādai brīvdabas izstādei Vērmanītī uzsmērēju pāris pasteļus. Tiku uzslavēts un mudināts turpināt. Tas notika pirms 20 gadiem”.

“Esmu palicis slinks uz gleznošanu, jo visu laiku aizņem rakstīšana,“ par savu 85. jubilejas izstādi “Gadījumi” saka kinorežisors, rakstnieks un arī gleznotājs Jānis Streičs. Pēdējo divu gadu laikā tapuši tikai divi darbi. Viens no tiem – ''Mēness iela Rīgā''.

“Es salasīju kripatiņas, kas mājās bija pieejamas, jo daudzas jau izklīdušas ir. Es netirgojos, bet dāvinu. Man nav saraksta, kam uzdāvināts,” stāsta Streičs. “Man patīk būs skolniekam. Patīk, ka ir meistari, uz kuriem skaties ar cieņu un godbijību. Ka tev nekas nav sakāms galvā, ka tu visu mūžu esi skolnieks. Tas ir tāpēc, kāpēc es akli pieķēros glezniecībai.”

Streiča gleznu izstādē dominē izjustas tonālas kompozīcijas dabas un pilsētas ainavās.

Rīgas Latviešu biedrības vizuālās mākslas komisijas vadītāja Gunta Brakovska komentē: “Jāņa Streiča glezniecība ir ļoti profesionāla, izjusta, dvēseliska, un nevienu skatītāja tā neatstāj vienaldzīgu. Jāņa Streiča glezniecība raksturīga ar to, ka viņš brīnišķīgi māk gleznot gaismu. Visas viņa gleznas izstaro šo gaismu.”

Savukārt māksliniece Laine Kainaize uzsver: “Pats pirmais – tā ir viņa personība, kas ir nākusi no zemes dzīles, patiesas dzīves, un šis patiesums, šī milzīgā zemes mīlestība viņam ietilpinās visos viņa darbos, lai ko viņš darītu. Mani kā gleznotāju visvairāk fascinē viņa debesis. Tas, kā viņš šajos darbos ietver debesis un kādu noskaņu šīs debesis dod.”

Izstāde “Gadījumi” Zinātņu akadēmijā publiskai apskatei bija iecerēta līdz 5. novembrim, taču pēc pieņemtajiem lēmumiem par “lokdaunu” tās apmeklēšana atlikta uz nenoteiktu laiku.

Avots: Līga Gaigala. Jāņa Streiča “Gadījumi”, LTV1, Kultūras ziņas, 2021. gada 20. oktobris;

Jāņa Streiča "Gadījumi" – kinorežisora gleznu izstāde, lsm.lv, LTV1, Kultūras ziņas, 2021. gada 20. oktobris.

Foto: Arvīds Barševskis.

Lasīts 348 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")