HSZN

Aleksandra Pelēča literārā prēmija – grāmatai par Ilgoņa Bērsona profesionālo un radošā darba dzīvi

Aleksandra Pelēča literārā prēmija – grāmatai par Ilgoņa Bērsona  profesionālo un radošā darba dzīvi

2020. gada 16. septembrī Talsu novada pašvaldība pasniedza Aleksandra Pelēča vārdā iedibināto literāro prēmiju par grāmatu "Laiku nospiedumi. Ilgoņa Bērsona dzīve dienasgrāmatās, vēstulēs, atmiņās un attēlos (1947–1990)" (Madaras Eversones sastādījums un priekšvārds. Ojāra Spārīša ievadeseja; Rīga: Zinātne, 2019). Prēmiju saņēma grāmatas sastādītāja Madara Eversone.

Biogrāfiski dokumentālā grāmata par literatūrzinātnieka, LZA goda doktora Ilgoņa Bērsona profesionālo un radošā darba dzīvi aptver laiku no pamatskolas beigšanas 1947. gadā līdz 1990. gadam. Grāmata ir mēģinājums atklāt sarežģītā padomju literārā procesa aizkulises un pretrunīgumu, vienlaikus caur viena cilvēka dokumentālu dzīvesstāstu iezīmēts arī latviešu tautas kolektīvais liktenis. Grāmatas saturu veido Ilgoņa Bērsona privātā arhīva dokumenti, Rakstnieku savienības valdes sēžu protokoli un citi dokumenti, žurnāla “Karogs” arhīvs, lekciju konspekti, privātas un oficiālas vēstules, Ilgoņa Bērsona dienasgrāmatas un piezīmes, fotogrāfijas.

Izdevums sniedz būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vēsturē, atsedzot sarežģītā padomju literārā procesa aizkulises un pretrunīgumu, vienlaikus caur viena cilvēka dokumentālu dzīvesstāstu mēģinot vēstīt arī par latviešu tautas kolektīvo likteni. Ievadeseju “Ilgoņa Bērsona grāmatas un smaga laikmeta raisītas domas” sarakstījis Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis.

Avots: Madara Eversone

Lasiet arī “Talsu Vēstis”, Nr. 10, 2020. gada 29. maijs

Lasīts 841 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")