Jaunumi

Latvijas Zinātņu akadēmijas vārdbalvu laureāti 2022: ķīmiķis Einārs Loža

Latvijas Zinātņu akadēmijas vārdbalvu laureāti 2022: ķīmiķis Einārs Loža

Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) ķīmiķis Einārs Loža vienmēr turējies ēnā, nekad nav nācis starmešu gaismā, bet savas zinātnieka karjeras laikā paveicis tik milzīgu darba apjomu, uz kādu tikai retais ir spējīgs, zinātnieku vērtēja viņa kolēģi. Einārs Loža savu darba mūžu pavadījis Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Šogad Latvijas Zinātņu akadēmija viņam piešķīrusi Gustava Vanaga vārdbalvu ķīmijā.

OSI direktors Osvalds Pugovičs stāstīja, ka savu ražīgāko darbību Loža veica deviņdesmito gadu beigās, kad Latvijas zinātnē valdīja diezgan liels sabrukums: “Nebija ne finansējums, ne instrumenti tādi, kādi tie ir tagad, nebija tādu iespēju iegūt starptautiskos grantus.”

Lai gan Einārs Loža deviņdesmito gadu sākumā ir stažējies ASV, viņš tomēr atgriezās Latvijā. Kā stāsta viņa kolēģi, pateicoties tādiem cilvēkiem kā Loža, izcila zinātne OSI ir saglabājusies, lai gan toreiz brīžiem darbs faktiski noticis tikai un vienīgi uz entuziasma pamata. 

“Viņš ir devis ļoti lielu ieguldījumu jaunu zāļvielu izstrādē. Viņš bija galvenais no darba grupas, kura izstrādāja pretvēža preperātu “Belinostats”. Tas ir vienīgais pretvēža preperāts un vispār medicīnas preperāts, ko Latvijas zinātnieki ir izstrādājuši neatkarības gados un kurš ir reģistrēts plašā pasaulē – gan Amerikā, gan citur, gan Eiropā,” sacīja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.

“Tā viela izturēja stingrākos toksicitātes kritērijus un gala rezultāts ir tāds, ka viņa aizgāja jau līdz aptiekas plauktam, kas, protams, ir katra medicīnas ķīmiķa sapnis,” atzina Einārs Loža.

Kalviņš uzsvēra, ka Loža devis ļoti lielu ieguldījumu pētījumā, kas noveda pie jaunās Mildronāta paaudzes molekulu radīšanas: “Tas ir līdzeklis, ar kuru varētu ārstēt sirds asinsvadu slimības, bet daudz efektīvāk nekā ar Mildronātu.”

Ložas vadībā izstrādātas arī jaunas zāļu kandidātvielas, kas samazina infarkta zonas plašumu. Pēdējos gados viņš pievērsies jaunu antibiotiķu izstrādei. “Pēdējais darbs mums bija ar Upsalas universitāti, tas vēl tiek turpināts. Neko vairāk par viņu nevaru teikt, jo patents atrodas formēšanas stadijā šajā brīdī,” sacīja ķīmiķis. Loža ir pierādījis, ka Latvijas zinātnieki var paveikt ļoti daudz pat ierobežota finansējuma apstākļos.

Avots: Ķīmiķis ar lielo burtu. Einārs Loža, LTV1 Rīta Panorāma, Klusi veic izcilu darbu, ko spēj retais. Ķīmiķis Einārs Loža, lsm.lv, 2022. gada 17. februāris.

Lasīts 338 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")