Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: pētījums par Latvijas tautsaimniecību un ekonomikas izrāviena iespējām pēckrīzes periodā

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: pētījums par Latvijas tautsaimniecību un ekonomikas izrāviena iespējām pēckrīzes periodā

“Covid-19 pandēmijas laikā tapis vērienīgs pētījums par Latvijas tautsaimniecību un ekonomikas izrāviena iespējām pēckrīzes periodā. Pie šī pētījumā deviņus mēnešus kopā strādājuši 80 ekonomisti, juristi, politologi un sociologi, aplūkojot Covid-19 ietekmi uz ekonomiku, kā arī atveseļošanās iespējas no visdažādākajiem redzeslokiem.

Tas arī izpelnījies Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinību kā viens no nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē aizvadītajā gadā.

Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš norādīja: "Darba uzdevums koncentrējās divās lielās daļās. Saprast, kā pasaule risina pandēmijas krīzi, un iegūt pasaules pieredzi. Otra daļa – kā Latvija risina krīzi un kā nodrošina noturību pēc krīzes."

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) profesore Baiba Rivža norādīja: "Šeit ir scenāriji, kā rīkoties, ja ir recesija. Kā rīkoties, ja ir dziļa recesija. Kā rīkoties, ja ir krīze, un ko darīt, ja ir dziļa krīze. Ko darīt, lai notiktu – neskatoties uz visiem šiem iespējamiem cikliem – atveseļošanās process."

Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekle Inna Šteinbuka skaidroja: "Pētījumā bija iesaistīti gan ekonomisti, gan juristi, gan sociologi, gan politologi. Mēs no visādiem redzeslokiem izskatījām kovida ietekmi un receptes, kā atveseļoties. Man šķiet, ka šāda pieeja dod pētījumam unikalitāti."

"Komanda, kas strādāja, ir starpinstitucionāla. Ir četras Latvijas vadošās zinātņu universitātes, Latvijas Zinātņu akadēmija. Šeit strādāja astoņdesmit pētnieki no dažādām nozarēm," sacīja Rivža. 

Lielais ekspertu loks sekmējis, ka pētījums tapis tik īsā laika periodā. Secinājumu un rekomendāciju ir daudz. Eksperti cer, ka šī grāmata politiķiem palīdzēs pieņemt lēmumus, kas balstīti datos un pētījumos.

LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš uzsvēra: "Nav vienas tādas nozares, kas mums būtu jāatbalsta. Secinājumi ir, ka jāatbalsta gandrīz visas nozares, bet tikai tie uzņēmumi, kuri būs spējīgi būt konkurētspējīgi pēckrīzes apstākļos un krīzes apstākļos."

Pētījumā analizēts arī valsts pārvaldes darbs. Tāpat secināts – ja netiks ieguldīti līdzekļi digitalizācijā, kļūsim mazāk konkurētspējīgi globālā mērogā, to visu pierādot ar konkrētiem faktiem.

Pētījuma autori savu darbu sauc par rokasgrāmatu, kā sakārtot valsts ekonomiku, prognozējot ekonomikas "slimību" turpmāko gaitu un meklējot spēcīgākās zāles ekonomikas ātrākai atveseļošanai.

Avots: Izdod rokasgrāmatu pandēmijas krīzes pārvarēšanai, LTV1 Rīta Panorāma, Izdod rokasgrāmatu kovida krīzes pārvarēšanai Latvijas tautsaimniecībā, lsm.lv, 2022. gada 15. februāris.

Lasīts 324 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")