Jaunumi

Latvijas Zinātņu akadēmijai - 76

Latvijas Zinātņu akadēmijai - 76

Akadēmiķis Jānis Stradiņš 2011. gada 15. februārī Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāta sēdē savu runu veltīja 65. gadskārtai, kopš 1946. gada 14. februārī tika dibināta Latvijas PSR Zinātņu akadēmija. Togad akadēmiķis J. Stradiņš bija spiests atzīt: “Neslēpsim, ka mūsdienu Latvijā pati zinātne joprojām ir apdraudēta, tās finansējums no valsts un uzņēmēju puses joprojām ir viens no viszemākajiem Eiropas Savienībā, arī inovāciju ziņā Latvijas vieta ir visai pieticīga. Manuprāt, arī zinātnes prestižs sabiedrībā nav pietiekami augsts, lai gan Akadēmija savu iespēju robežās cenšas to kāpināt.”

Latvijas Zinātņu akadēmijas 70. gadu jubilejai veltītajā svinīgajā sēdē 2016. gada 16. februārī, akadēmiķis J. Stradiņš uzsvēra: “Nobeigumā aicinu vēlreiz apzināties mūsu atbildību – Zinātņu akadēmijas pastāvēšana valstī apliecina pietiekami augstu šīs valsts intelektuālo līmeni, zinātnieku elites pastāvēšanu valstī vai reģionā. Tāpat kā universitāte, opera, nacionālā bibliotēka, enciklopēdija u.t.t., Zinātņu akadēmija ir nobriedušas, attīstītas sabiedrības atribūts. Akadēmiju sākumi meklējami apgaismības laikmetā saistībā ar eksperimentālo zinātņu un vēlāk arī sociāli humanitāro zinātņu rašanos. Kaut arī 20. gs. vairākas kādreiz raksturīgās zinātņu akadēmiju funkcijas pārņēmušas valsts institūcijas – zinātnes padomes, tomēr akadēmiju loma savas valsts zinātnes veicināšanā, vērtēšanā un starptautiskā reprezentācijā nav zudusi, un Latvijas ZA 1992. gada martā Stokholmā ir uzņemta Eiropas Zinātņu akadēmiju saimē. Domāju, ka ZA veidošanās garais un pretrunīgais ceļš arī ir viens no būtiskiem elementiem Latvijas Republikas tapšanas 100 gadu ceļā, un to tā nākamās paaudzes vērtēs arī mūsu valsts dzimšanas 150 gadā, 2068. gadā, kad zinātne Latvijā būs atguvusi savu īsto spozmi.”

Pērn, 2021. gadā, salīdzinoši klusi, Covid-19 pandēmijas apslāpēts, jau aizritējis 75. akadēmijas gads! Šogad janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš savas prezidentūras pirmo gadu vērtēja kritiski, bet ne bez optimisma devas: “Jāsaka, ka gads pagāja ātri, bet neteikšu, ka tas bija viegls, jo savu nospiedumu, protams, atstāja Covid-19, kas paralizēja daudzas akadēmijas aktivitātes, kurām būtu bijis jābūt. Es stājos amatā 2020. gada 1. decembrī, brīdī, kad akadēmijas budžets bija jau pieņemts. Līdz ar to plānot vai cerēt uz kādiem papildu ienākumiem 2021. gadā, kas varētu palīdzēt labāk strādāt un vairāk padarīt, diemžēl nevarēju. Bija jāiztiek ar to, kas ir. Bet tas jau nenozīmē, ka neko nevarēju izdarīt. Galvenais, kas jāpanāk, ir atjaunot Latvijas Zinātņu akadēmijas nozīmi Latvijas valsts dzīvē. Ar to es arī pamatā nodarbojos visu pirmās prezidentūras gadu. Protams, ka nevar atjaunot akadēmijas nozīmību dažu mēnešu vai pat gada laikā, jo ir izveidojušies stereotipi, kas jālauž, un jāpanāk izpratne par to, kāpēc Latvijai ir vajadzīga Zinātņu akadēmija, ko tā dod, ar ko nodarbojas, un tikai tādā gadījumā varam cerēt uz izpratni par akadēmijas nozīmi vai vietu ne tik ļoti Latvijas politiskajā, bet kultūrzinātniskajā jomā. [..] Mūsu uzdevums ir palīdzēt valdībai, ministrijām pieņemt pareizos lēmumus. [..] Otra loma ir tāda, ka mūsu viedoklī valdībai būtu jāieklausās, kad runājam par to, kā un ko pētīt, kāpēc pētīt, cik tam vajag līdzekļus, ko darīt un kādā virzienā ekonomiku attīstīt. Šīs ir tās lietas, par ko ir jārunā. [..]”

Pārliecībā, ka nākamie gadi pavērs ceļu tālākai izaugsmei un attīstībai, sveicam akadēmisko saimi Latvijas Zinātņu akadēmijas 76. dzimšanas dienā!

 

 

 

 

Lasīts 272 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")