Jaunumi

LZA jauno zinātnieku balvu laureāti 2022: Arturs Bundulis

LZA jauno zinātnieku balvu laureāti 2022: Arturs Bundulis

“Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas (LU CFI) institūta pētnieks Arturs Bundulis nodarbojas ar nelineārās optikas pētījumiem, kas nākotnē kalpos par pamatu, lai aizstātu mūsdienu elektroniku. Tam varētu būt liela loma jauno tehnoloģiju attīstībā. Latvijas Zinātņu akadēmija Bundulim par aizvadītā gada sasniegumiem piešķīra jauno zinātnieku balvu. 

A. Bundulis LU CFI pirmo reizi viesojās mācoties desmitajā klasē. Toreiz tā bijusi ekskursija, un jau tad viņš nodomājis, ka šī ir ļoti interesanta vieta un ka šis varētu būt ceļš, uz kuru nākotnē virzīties. “Tas ceļš man sākās jau vidusskolas laikā. Bija ļoti labs fizikas skolotājs, kas ieinteresēja par šo priekšmetu, kurš spēja interesanti stāstīt par to visu un radīt iespaidu, ka, izprotot fiziku, var mēģināt izprast, kā strādā pasaule,” stāstīja Bundulis.

Tagad viņš institūtā nodarbojas ar nelineārās optikas pētījumiem, izzinot, kā mainās dažādu materiālu īpašības, temperatūras, gaismas un citu apstākļu ietekmē.“Šīs tehnoloģijas diezgan plaši izmanto praksē. Viens no piemēriem ir pāreja no elektriskā signāla uz optisko, lai mums varētu būt optiskais internets. Mūsu datori visu informāciju apstrādā ar elektrisko signālu, bet, lai to pēc tam to pārraidītu pa optiskajiem kabeļiem, informācija ir jāpārnes no elektriskā uz optisko signālu. Tiek taisītas mazas ierīcītes, kas to dara, un tās ļoti daudz balstās uz nelineāri optiskajiem efektiem,” skaidroja pētnieks.

LU Cietvielu fizikas institūta zinātnieks Mārtiņš Rutkis uzsvēra, ka optisko materiālu pētījumi ir pamatā tam, kas nākotnē aizstās mūsdienu elektroniku: “Ja šodien mums viss balstās uz elektroniem – datori un tā tālāk –, tad nākotnē mums viss balstīsies uz fotoniem vai fotoniku, kas ir optika. Informācija tiks apstrādāta ar šiem fotoniem.”Bunduļa šā brīža pētījumiem nākotnē varētu būt liela nozīme jauno tehnoloģiju attīstībā.“Es mēģinu atstrādāt metodes, kā pētīt materiālus, raksturot viņu īpašības un pateikt, cik piemēroti viņi būtu praktiskiem pielietojumiem dažādu ierīču veidošanā. Paralēli tam pētu jaunus materiālus un meklēju, vai kāds no tiem varētu būt pielietojams efektīvāku ierīču veidošanā,” skaidroja pētnieks.Kolēģi Arturu Bunduli un viņa zinātnisko potenciālu raksturo ar ļoti labiem vārdiem. “Arturs ļoti labi izceļas ne tikai uz manu doktorantu fona, bet arī visu pārējo man zināmo jauno fiziķu fona, viņš ir ļoti labi sagatavots matemātikā. Viņam ir labas teorētiskās fizikas zināšanas, kuras viņš māk pielietot praktiskajām lietām,” uzvēra LU Cietvielu fizikas institūta zinātnieks Rutkis.”

Avots: Pēta optiskos materiālus, kas aizstās elektroniku, LTV1 Rīta Panorāma, Daudzsološais jaunais fiziķis Arturs Bundulis pētī, kā aizstāt elektroniku, lsm.lv, 2022. gada 8. februāris.

Papildu informācija: Latvijas Zinātņu akadēmija piešķir ikgadējās vārdbalvas un balvas jaunajiem zinātniekiem, 18.01.2022. 

 

Lasīts 980 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")