Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: pēta piesārņojumu Latvijas dabā un pārtikā

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: pēta piesārņojumu Latvijas dabā un pārtikā

“Visā pasaulē noturīgais organiskais piesārņojums ir aktuāla problēma. Dažādas ķīmiskās vielas gan no plastmasas produktiem, gan no rūpnieciskās darbības, gan nepareizas atkritumu utilizācijas rezultātā nokļūst apkārtējā vidē. Pirmo reizi Latvijā Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR izpētījis noturīgo organisko piesārņotāju sastopamību Baltijas jūras reģiona apkārtējās vides objektos un pārtikas produktos.

“Noturīgie organiskie piesārņotāji ir vesela grupa dažādu savienojumu, kas ir toksiskas vielas. Mēs pētām šos savienojumus, lai noskaidrotu, kādi ir riski sabiedrībai un apkārtējai videi,” stāstīja institūta BIOR zinātnieks Dzintars Začs.

Izmetot mežā vai sadedzinot ugunskurā atkritumus, apkārtējā vidē var izdalīties toksiskas vielas, kas nekur nepazūd. Arī rūpnīcu attīrīšanas iekārtas ar visām vielām galā nespēj tikt.

Noturīgie piesārņotāji ir ļoti stabilas vielas, kas spēj bioakumulēties apkārtējā vidē un dzīvajos organismos.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā BIOR Dzintara Zača vadībā pētīti simtiem šādu bīstamo savienojumu. Daļa no tiem pasaulē līdz šim nav nemaz tikuši analizēti, tāpēc šis pētījums ir nozīmīgs arī starptautiskā mērogā.

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš stāstīja, ka šajā pētījumā izstrādātas metodes, kā kontrolēt un atrast piesārņojumu: “Starp citu, netipiski un negaidīti augsti piesārņojumu līmeņi tika atrasti zīdaiņu pārtikā. Šis pētījums dod iespēju gan kontrolēt piesārņojumu, gan novērtēt produkcijas kvalitāti, tajā skaitā kvalitāti pārtikai, ko ikdienā lietojam uzturā. Tas ir ļoti nozīmīgi, lai izvairītos no ilgtermiņa sekām, kas ir audzēji, dažādas endokrīnās sistēmas izmaiņas kā diabēts un citas, kas ir saistītas ar šādu piesārņojumu esamību pārtikā un apkārtējā vidē.”

Avots: Pēta piesārņojumu Latvijas dabā un pārtikā, LTV1, Rīta Panorāma, «BIOR» izpētījis piesārņojumu Latvijas dabā un pārtikā, lsm.lv, 2022. gada 27. janvāris.

Lasīts 1043 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")