Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: tapis pētījums par patiesību un meliem

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: tapis pētījums par patiesību un meliem

"Pērn pirmo reizi Latvijā tapis apjomīgs pētījums par tādu tematu kā patiesība un meli, aplūkojot šos jautājumus no filozofijas skatupunkta. Tajā pētīts, kā melošana un maldināšana izpaužas mūsdienu sabiedrībā visdažādākajās jomās, ieskaitot politiku, reklāmu un medijus, stāstīja pētījuma autors, filozofs Māris Kūlis.

Latvijas Universitātes pētnieks Kūlis pētījumu par patiesību un meliem aizsāka pirms astoņiem gadiem savas doktora disertācijas ietvaros. Tagad tapusi grāmata, kas ir stāsts par patiesības un melu veidošanos un to, ko mēs saprotam ar šiem jēdzieniem.

“Jautājums grāmatas centrā ir tāds, kas tās ir par patiesības teorijām, kuras nosaka mūsu izpratni par to, kā mēs saprotam patiesību šodien šeit un tagad,” skaidroja Kūlis.

Autors savā pētījumā aplūko arī tādu tematu kā patiesības devalvāciju, kas ir ļoti aktuāls temats arī mūsdienu pasaulē.

“Man šķiet, ka īpaši Latvijas sabiedrībā ir izveidojies sajukums starp dažādām patiesības izpratnēm, kuras gluži vienkārši ir nokļuvušas nevietā. Mēs dažreiz pret sabiedrības idejām, vērtībām izturamies kā pret eksaktām lietām, lai gan mums par vērtībām būtu jārunā citādāk. Un otrādi. Dažreiz cilvēki pret dabaszinātņu atziņām, kur ir skaidri un precīzi definējami fakti, izturas it kā tās būtu vērtībās, it kā tās būtu izvēles. Tas ir ļoti nepamatoti un kaitīgi sabiedrības funkcionēšanai,” uzsvēra Kūlis.

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš uzsvēra, ka šis ir ļoti interesants darbs: “Jautājums, kas ir patiesība, kas ir meli, dezinformācija un tā tālāk šodien, īpaši Covid-19 kontekstā, ir ļoti būtisks.”"

Avots: Tapis apjomīgs pētījums par patiesību un meliem, LTV1, Rīta Panorāma, Par patiesību un meliem mūsdienās – filozofs Māris Kūlis veicis apjomīgu pētījumu, lsm.lv, 2022. gada 18. janvāris.

Lasīts 402 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")