Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: zinātnieki lauksaimniecības atkritumus pārvērš noderīgos produktos

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: zinātnieki lauksaimniecības atkritumus pārvērš noderīgos produktos

"Plastmasas preču atkritumu pārstrāde ir viens no šā gadsimta lielākajiem izaicinājumiem. Tāpēc arvien vairāk tiek domāts par pārtikas un citu preču iepakojumiem, kas veidoti no bioloģiskās izcelsmes materiāliem.

Biomasas atkritumu pārveidošana ilgtspējīgos bioplastmasas produktos. Tā sauc pētījumu, ko īstenojusi Rīgas Tehniskā universitāte un kas atzīts par vienu no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē. Šādā veidā tapušas gan jaunas tintes 3D printeriem, gan siltināmais materiāls, gan jauna veida plēves.

“Mūsu zinātniskās grupas pētījums saistīts ar dažādu bioproduktu un biomateriālu iegūšanu no lauksaimniecības atkritumiem. Mēs izmantojam salmus, izmantojam eļļas, kas paliek uz lauka vai tiek pagatavotas Latvijā. Šos produktus mēs pārvēršam jaunos, inovatīvos materiālos,” skaidroja RTU zinātnieks Sergejs Gaidukovs.

Viens no materiāliem iegūts, izmantojot tādu lauksaimniecības produktu pārpalikumu kā kaņepju stumbrus.

“Sākotnēji tie ir kā lauksaimniecības atkritumi. Mēs tos samaļam, panākam, lai ir nanošķiedras. Pēc tam, izmantojot papildus citas pildvielas, kas nāk no papīra ražošanas vai koksnes atkritumiem, mēs varam iegūt atpakaļ vieglas putas,” stāstīja RTU pētnieks Sergejs Beļuns. Šo jauno, ļoti vieglo materiālu var izmantot siltināšanā vai kā skaņas izolatoru.

Tikmēr pētniece Anda Barkāne strādā ar augu eļļām – tās ķīmiski apstrādājot, tiek iegūti videi draudzīgi sveķi.

“Ja kaut vai novēršam apkārtējai videi nedraudzīgu materiālu pielietošanu iepakojumos, tad mēs [jau] atrisinām milzīgu problēmu apkārtējās vides sargāšanas kontekstā,” uzsvēra Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš."

Avots: Lauksaimniecības atkritumus pārvērš noderīgos produktos, LTV1, Rīta Panorāma, Latvijas zinātnieki lauksaimniecības atkritumus pārvērš noderīgos produktos, lsm.lv, 2022. gada 17. janvāris.

Lasīts 416 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")