Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: izstrādāts inovatīvs, izcili ātrdarbīgs termo-elektrisks starojuma sensors

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: izstrādāts inovatīvs, izcili ātrdarbīgs termo-elektrisks starojuma sensors

“Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūtā izstrādāts inovatīvs un ļoti ātrdarbīgs termoelektrisks starojuma sensors. Ar tā palīdzību iespējams mērīt infrasarkanā starojuma intensitāti. Ar jaunā sensora palīdzību būs iespējams ražot precīzākas iekārtas lāzerķirurģijai, metināšanai un lāzergravēšanai.

“Šis sensors ir ļoti ātrdarbīgs – spēj reģistrēt ļoti ātrus lāzera impulsus, kādi parasti tiek izmantoti, piemēram, lāzerķirurģijā. Ir tādi lāzeri, kur impulsus atsevišķi nomērīt nevar. Tie tiek mērīti integrēti lielā laikā, un tiek iegūtas vidējās vērtības. Principā tas darbojas, bet nav sevišķi labi, jo lāzera intensitāte no viena impulsa uz otru mēdz mainīties,” skaidroja LU Cietvielu fizikas institūta zinātnieks Mārtiņš Rutkis.

Tieši šo problēmu zinātnieki ir atrisinājuši. Latvijā izstrādātais sensors darbojas tūkstoš reižu ātrāk nekā šobrīd tirgū pieejamie. “Šis ir pirmais ļoti ātri darbīgais sensors, kas ļauj strādāt reālā laika režīmā. Jūs varat nomērīt tajā pašā brīdī, kad šis impulss ir parādījies,” uzsvēra Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš."

Avots: Latvijā rada inovatīvu termo-elektriskā starojuma sensoru, LTV1, Rīta Panorāma, Tūkstoš reižu ātrāks par citiem – Latvijas zinātnieki radījušu inovatīvu sensoru, lsm.lv, 2022. gada 12. janvāris.

Lasīts 377 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")