Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: izskaidrota molibdātu un volframātu lokālās atomārās struktūras ietekme uz to termohromiskām un magnētiskām īpašībām

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: izskaidrota molibdātu un volframātu lokālās atomārās struktūras ietekme uz to termohromiskām un magnētiskām īpašībām

"Viens no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē ir Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta zinātnieku (LU CFI) atklātais pulveris, no kura nākotnē varētu ražot temperatūras marķierus. Tie varētu noderēt gan vakcīnām, gan pārtikas produktiem.

Pārtikas iepakojumi, uz kā izvietoti īpaši marķieri, lai pircējs redzētu, vai tie iepriekš ir uzglabāti atbilstošā temperatūrā. Marķieri, kas parāda, vai Covid-19 vakcīnas pārvadāšanas procesā ir atradušās pietiekami zemos grādos. LU Cietvielu fizikas institūta zinātnieki ar saviem pētījumiem atklājuši vielas, no kurām nākotnē šādus marķierus varētu ražot.

Latvijas universitātes Cietvielu fizikas institūta EXAFS spektroskopijas laboratorija nodarbojas ar strukturāliem pētījumiem atomu līmenī. Latvijas zinātnieki var lepoties ar īpašu atklājumu, kas saistīts ar tādu viedo materiālu klasi kā molibdāti un volframāti.

“Viedie materiāli ir tādi materiāli, kuri reaģē uz izmaiņām apkārtējā vidē. Piemēram, tie var reaģēt uz temperatūras izmaiņām, spiedienu, elektrisko un magnētisko lauku. Mūsu pētījums bija vairāk saistīts ar materiāla termohromiskajām īpašībām, proti, materiāla krāsas izmaiņām, kad tos silda vai dzesē un magnētiskajām īpašībām,” skaidroja LU Cietvielu fizikas institūta pētniece Inga Pudža.

Dažādām vielām ir iespējams mainīt atomāro struktūru, izmantojot temperatūras izmaiņas, vai arī spiedienu. Lai pielietotu spiediena metodi, parasti ir nepieciešams ļoti liels spiediens, taču ar Latvijas zinātnieku pētītajiem materiāliem ir citādāk.

“Materiāli, ko pētām mūsu laboratorijā, jūt ļoti mazu spiedienu. Kad spiežam uz pulverveidīgo objektu ar pirkstu, tas maina savu krāsu. Materiālu uzsildot, to var atjaunot vēlreiz atpakaļ, un pēc tam spiest vēlreiz. Šajā gadījumā mēs ar pirkstiem varam mainīt atomu pozīciju, kas ir ļoti rets gadījums, starp citu,” stāstīja LU Cietvielu fizikas institūta zinātnieks Aleksejs Kuzmins.

Laboratorijā tapis pulveris, kas spēj mainīt krāsu temperatūras un arī spiediena ietekmē. Nākotnē šim atklājumam varētu būt ļoti plašs pielietojums dažādu sensoru ražošanā.

“Tas ir nepieciešams, lai prognozētu materiālu īpašības un varētu veidot jaunus materiālus, kas būtu noderīgi gan tehnikā un – kaut vai tīri triviāli – krūzītes krāsojumā, kura parāda, cik karsta tēja tajā ir iekšā,” skaidroja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš."

Avots: Pēta viedos materiālus, LTV1, Rīta Panorāma, Latvijas pētnieku atklātais pulveris varētu noderēt temperatūras marķieriem vakcīnām un pārtikas produktiem, lsm.lv, 2022. gada 11. janvāris.

Lasīts 1536 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")