Jaunumi

Akadēmiķis Bruno Andersons: Esmu optimists par Latvijas mežu nākotni

Akadēmiķis Bruno Andersons: Esmu optimists par Latvijas mežu nākotni

Latvijas nacionālos dabas resursus, kurus var izmantot tautsaimniecībā, var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem – tie ir zeme, ūdens, mežs un purvi, intervijā atzīst Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks, ķīmijas zinātņu doktors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Bruno Andersons. Domājot par meža izmantošanu, jādomā gan lokālā, gan globālā mērogā, jo mežs nodrošina gan ekonomikas apriti un darbavietas, gan kvalitatīvu rekreāciju tīrā gaisā, gan piedalās globālās sasilšanas samazināšanā.

 [..]

Jūsu sirdslieta ir kultūrvēsturiskais koka mantojums – izpēte un saglabāšana. No koksngraužiem esat glābis vairākas Latvijas baznīcas. Kādi jautājumi šajā jomā patlaban ir jūsu uzmanības lokā? Cik liela loma baznīcu izveidē ir koksnei?

Pašlaik aktuāls objekts ir Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle, kuras altārtelpā konstatējām plašu mēbeļu ķirmja invāziju. Izvērtējot apsekošanas rezultātus, kā labākais risinājums tika izvēlēta telpas fumigācija ar insekticīdu. To veiks profesionāla firma no Vācijas, kas specializējusies šādu sarežģītu darbu veikšanā.

Latvijā ir saglabājušās vairākas koka baznīcas, īpaši Latgalē. Tie ir luterāņu, katoļu, pareizticīgo un vecticībnieku dievnami, bieži no guļbaļķiem un apšūti ar dēļiem – Mērsragā, Kolkā, Usmā, Indricā, Kārsavā, Vijciemā, Mežciemā Daugavpils novadā u. c. Katra no tām ir mazs brīnums ar oriģinālu arhitektūru un interjeru, un arī iedzīvotāju vēlmi šo ēku saglabāt un uzturēt.

Kādu redzat koksnes potenciālu nākotnē?

Ir vēl daudz darāmā, lai no koka kopumā iegūtu maksimālo labumu, izmantojot ne tikai stumbra koksni, bet arī mizu, zarus, saknes. Un ne tikai priedi, egli un bērzu, bet arī ātraudzīgo koksni – melnalksni, apsi, hibrīdapsi un pat blīgznu.

Bet, tāpat kā “ūdentiņis, akmentiņis”, koks un līdz ar to arī koksne Latvijā dzīvos saules mūžu.

Interviju lasiet šeit.

Publicēts 04.01.2022. LV portālā (lvportals.lv). Inese Helmane. Zinātnieks: Esmu optimists par Latvijas mežu nākotni.

Lasīts 389 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")