Jaunumi

Latvijas zinātnieki saņem Gada balvas enerģētikā 2021

Latvijas zinātnieki saņem Gada balvas enerģētikā 2021

2021. gada 20. decembrī Latvijas zinātnieki divdesmit trešo reizi saņem Gada balvas enerģētikā. Enerģētikas nozarē gada izskaņā tradicionāli sumina Latvenergo un Latvijas Zinātņu akadēmijas rīkotā konkursa laureātus – ilggadējos, kā arī jaunos zinātniekus. 2021. gada A. Vītola balvu par izcilu devumu Latvijas enerģētikā saņem Dr.sc.ing. Gatis Bažbauers.

Gada balvas enerģētikā ir viens no galvenajiem nozares notikumiem, kas ļauj apkopot zinātnieku paveikto un atskatīties uz aizvadīto gadu. 2021. gadā laureātus sumināja attālināti.

AS "Latvenergo” un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Gada balvas pasniegšana zinātniekiem, lai veicinātu nozares un zinātnes attīstību, izceltu izcilu jauno zinātnieku veikumu vai mūža devumu enerģētikā, ir nodibināta 1999. gadā.

Gada balvas laureātus videoierakstā sveica Kaspars Cikmačs, AS “Latvenergo” valdes loceklis, un profesors Dr.habil.chem. Ivars Kalviņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents.

Galveno – profesora A. Vītola vārdā nosaukto Gada balvu par izcilu devumu enerģētikā 2021. gadā saņēma Dr.sc.ing. Gatis Bažbauers. Zinātnieks ir Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Enerģētikas un vides inženierijas fakultātes profesors, kura darba pienākumos kopš 2012. gada ietilpst pētniecības sistēmas pārvaldība un pētniecības politikas veidošana. Gatis Bažbauers ir trīs promocijas, trīs bakalauru un deviņu maģistra darbu vadītājs, kā arī ir daudzu organizāciju eksperts, to vidū ir LZP, "The ERA-Net SES (Smart Energy Systems) Knowledge Community" Beļģijā, EK Cordis. Vairāk nekā 25 zinātnisko publikāciju autors, divu mācību grāmatu un zinātnisko monogrāfiju autors. (videoieraksts)

Kaspars Cikmačs, AS “Latvenergo” valdes loceklis: “Latvenergo un Latvijas Zinātņu akadēmijas Gada balva enerģētikā tika nodibināta 1999. gadā, lai atzīmētu izcilu zinātnieku ieguldījumu enerģētikā un inženierzinātnēs. Šo gadu laikā esam apbalvojuši gandrīz 200 izcilus, pieredzes bagātus zinātniekus, kuru vidū ir arī jaunā akadēmiskā paaudze. Esam pateicīgi iepriekšējo paaudžu prātiem, kuri ir izveidojuši Latvijas esošo energosistēmu un ražotnes. Bet ir skaidrs, ka jāiet uz priekšu, un ir pienācis brīdis, kad plānota lielāka integrācija ar Eiropu. Latvenergo tuvākajā desmitgadē ir plānots dubultot mūsu ražošanas jaudas un attīstīt jaunus produktus, lai sekmētu dažādu nozaru elektrifikāciju. Latvenergo ir gandarījums, ka akadēmiskajos darbos ir Latvijai nozīmīgas nozares aktuālās tēmas: elektromobilitāte, saules un vēja enerģijas izmantošana. Tā ir iespēja zinātnieku idejas pielietot praksē.” 

Profesors Dr.habil.chem. Ivars Kalviņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents: "Profesora A. Vītola balva ir nozīmīga zinātnē un enerģētikā. Ir liels gandarījums pasniegt Gada balvu tiem, kas devuši ieguldījumu enerģētikas zinātnes un prakses attīstībā. Efektīvas metodes, kā elektroenerģiju saražot un izmantot, kā optimizēt izlietojumu atbilstoši dažādām stundām, prasa zinātniskos pētījumus, jo šodien runājam par viedo enerģētiku, kurai bez zinātnes nav iespējams attīstīties."

Gada balvu par nozīmīgu devumu enerģētikā saņem Dr.sc.ing. Dmitrijs Rusovs – par pētījumu par siltumapgādes tīklu efektivitāti. Minētais darbs tiek veikts, sākot ar 2019. gadu Valsts pētījuma programmas ietvaros "Inovatīvas viedo tīklu tehnoloģijas un to optimizācija", un Dr.sc.ing. Laila Zemīte – par darbu kopu "Energosistēmas attīstība pārejā uz ilgtspējīgu resursu izmantošanu." (videoieraksts)

Gada balvas par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem saņem Dr.sc.ing. Edīte Biseniece par darbu "Ilgtspējīga vēsturisko ēku attīstība."

2021. gadā divi jaunie zinātnieki saņēma veicināšanas balvas - Dr.sc.ing. Toms Mols par darbu "Klimata adaptīvas ēku norobežojošās konstrukcijas" un Dr.sc.ing.  Armands Grāvelsiņš par darbu "Elektroenerģijas un siltumenerģijas sektoru sasaiste – iespēja siltumapgādes attīstībai." (videoieraksts). 

Ivita Bidere
AS "Latvenergo"
preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
 
Lasīts 1183 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")