Jaunumi

Pētnieki diskutēs par Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret Covid-19 vakcināciju

Pētnieki diskutēs par Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret Covid-19 vakcināciju

Kas bremzējis un kas veicinājis Latvijas iedzīvotāju vakcinēšanos pret Covid-19? Šis ir viens no jautājumiem, kas nodarbinājis zinātniekus projektā Latvijas valsts un sabiedrības izaicinājumi un to risinājumi starptautiskā kontekstā (INTERFRAME-LV). Lai iepazīstinātu sabiedrību ar pētījuma atziņām, zinātnieki trešdien, 10. novembrī, no plkst. 11.00 līdz 12.00 noturēs tiešsaistes preses konferenci, kurā runās par statistiski nozīmīgākajiem psiholoģiskajiem, sociālajiem, ekonomiskajiem un zināšanu faktoriem, kas ietekmējuši iedzīvotāju uzvedību pandēmijas laikā.

Attieksme pret Covid-19 vakcināciju ir izgaismojusi Latvijas sabiedrības daudzveidību, kas neiekļaujas ierastajā daudzveidības kā kultūru dažādības definīcijā. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki ir skaidrojuši faktorus, kuri vecina vakcinēšanos, ka arī iemeslus tam, kāpēc daļa sabiedrības nevēlas vakcinēties. Šie faktori neieskicē “antivaksera portretu”, taču ļauj ieskatīties tajos izaicinājumos, ar kuriem sastopas cilvēks, izvēloties uzvedības stratēģiju pandēmijas laikā. Projekta gaitā gūtās atziņas, kā uzsver zinātnieki, ļaus politikas veidotājiem un komunikācijas speciālistiem veidot konkrētus izglītojošus un emocionāli iesaistošus vēstījumus dažādām mērķauditorijām, tāpēc uz preses konferenci laipni aicināti ne vien mediju pārstāvji, bet arī veselības politikas veidotāji, pētnieki un citi interesenti.

“Piekrišana vakcinācijai ir individuāls lēmums, ko cilvēks pieņem konkrētajā situācijā. Cilvēks rīkojas, vērtējot ne tikai objektīvus faktus, bet arī savu individuālo izpratni par faktiem un esošo situāciju. Kā savulaik apgalvojis amerikāņu sociologs Viljams Tomass (William I. Thomas), ja subjektīvi izprasto situāciju definē kā objektīvu realitāti, tad situācijas sekas būs reālas. Cilvēki ir atšķirīgi pēc sava temperamenta, viņu dzīves apstākļi ir objektīvi atšķirīgi, un, lemjot par lietām, kas ir ārpus viņu kontroles, viņi apstrādā daudz informācijas, kas ne vienmēr ir saskanīga,” norāda RSU profesors Sergejs Kruks.

Projektu Latvijas valsts un sabiedrības izaicinājumi un to risinājumi starptautiskā kontekstā (INTERFRAME-LV) Latvijas Zinātņu akadēmijas vadībā īsteno RSU, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Latvijas Universitāte un Agroresursu un ekonomikas institūts. Šis ir viens no pieciem Valsts pētījumu programmas Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai projektiem, kura būtība ir novērtēt tieši dažādu globālo norišu ietekmi uz Latvijas sabiedrību un tautsaimniecību un izstrādāt tālākās attīstības scenārijus.

Parole: 678948
 
 
Papildu informācijai
Edijs Šauers, RSU Komunikācijas departamenta direktors, mob. tālr. 29471298, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Ieva Nora Gediņa, RSU mediju attiecību vadītāja, mob. tālr. 29146366, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Lasīts 981 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")