Jaunumi

Ivars Kalviņš: vakcinācijai jābūt brīvprātīgai un apzinātai

Ivars Kalviņš: vakcinācijai jābūt brīvprātīgai un apzinātai

Laikraksta “Diena” 17. augusta numurā žurnālists Guntars Gūte intervē Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu profesoru Ivaru Kalviņu. Dažas sarunā gūtās atziņas:

“Slikta komunikācija un sabiedrības neizpratne par to, kādas ir vakcīnas un ko no tām var sagaidīt, ir iemesls tam, ka cilvēki reaģē atšķirīgi uz aicinājumu vakcinēties.”

“Ja paskatāmies, kāda bīstamība ir, ka būs komplikācijas pēc saslimšanas ar Covid-19, un kāds ir risks, ka vakcīna varētu izraisīt blaknes, tad šīs ir pilnīgi nesamērojamas lietas. [..] Bet galvenais, kas jāatceras – ja vakcinējamies, tad no visa tā vīrusa genoma tiek ievadīts tikai viens gēns, turklāt kontrolētā daudzumā, bet, ja saslimstam, tad vīruss mūsu organismā ievada visus gēnus, ieskaitot to, kas ir vakcīnā, un neskaitāmas reizes lielākā daudzumā, nekā tas ir vakcīnas gadījumā. Tātad – ja mēs nebaidāmies pārslimot, tad kāpēc baidāmies vakcinēties?”

“.. ja mēs vakcinēsimies tik lēnā tempā, kā to darām Latvijā, tad brīdī, kad mēs būsim pabeiguši vakcināciju – tas izskatās pēc gada vai diviem – , tad tādai vakcinācijai vairs ļoti lielas jēgas nebūs, jo tajā brīdī jau cirkulēs jauni vīrusa paveidi. [..] jāvakcinē pēc iespējas ātri un lielā apjomā. Līdz ar to es redzu divas nianses, pirmkārt, vakcinācijai jābūt brīvprātīgai un apzinātai, proti, cilvēkam jāzina gan riski, gan ieguvumi. Un, otrkārt, šobrīd būtu jādod zaļā gaisma trešajai potei tiem cilvēkiem, kuri vakcinējušies gada sākumā, tostarp ārstiem un senioriem.”

“Būtībā tiek izplatīta dezinformācija, bet valdība īsti neliekas zinis par to. Esmu neskaitāmas reizes atbildīgos rosinājis aicināt par vakcīnām runāt nevis ierēdņus vai kādus populārus cilvēkus, jo sabiedrība tomēr īsti netic šādiem cilvēkiem, pieļaujot, ka viņiem ir kāda materiāla ieinteresētība, bet aicināt atzītus zinātniekus ar atbilstošu izglītību un zināšanām, kuri patiešām zina tēmu, par kuru runā. Manuprāt, valstij būtu jāizmanto mūsu zinātnieku kompetences un zināšanas, lai parādītu, kā tās lietas patiesībā ir – kādi ir riski, blaknes un vienlaikus ieguvumi no vakcinācijas, nevis ļaut šķelt sabiedrību.”

Avots: Guntars Gūte. Vakcinācijai jābūt brīvprātīgai un apzinātai, Diena, 2021. gada 17. augusts.

Lasīts 1501 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")