Jaunumi

Latvija kļūst par pilntiesīgu CERN asociēto dalībvalsti

Latvija kļūst par pilntiesīgu CERN asociēto dalībvalsti

2021. gada 2. augustā, Latvijas Republikas izglītības un zinātnes ministrei Anitai Muižniecei, Latvijas vēstniekam ANO Ženēvā Bahtijoram Hasanam, Rīgas Tehniskās universitātes profesoram un Latvijas pārstāvim CERN Tomam Torimam un Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Starptautisko organizāciju un cilvēktiesību departamenta direktorei vēstniecei Ilzei Rūsei virtuāli klātesot svinīgajā ceremonijā, kas notika Eiropas Kodolpētījumu organizācijas (CERN) galvenajā mītnē Ženēvā, Latvija kļuva par pilntiesīgu CERN asociēto dalībvalsti.

No 2. līdz 6. augustam pirmoreiz vēsturē norisinās arī Eiropas Kodolpētniecības centra Baltijas grupas organizēta Augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju skola, kurā starptautiski atzīti mācībspēki un zinātnieki klātienē maģistrantūras un doktorantūras studentiem lasīs lekcijas un vadīs diskusijas elementārdaļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās. Skolas sākuma datums ir simbolisks – 2. augustā Latvija kļūst par pilntiesīgu CERN asociēto dalībvalsti, kas Latvijas zinātniekiem pavērs plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem, savukārt Latvijas uzņēmējiem – iespēju piedalīties CERN iepirkumos un piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami zinātniskajai darbībai.

“Beidzot mēs esam nonākuši tur, kur mums jau sen vajadzēja būt, – Latvijas zinātnieki tagad spēlēs zinātnes augstākajā līgā. Mērķtiecīgi izpildot visus nepieciešamos kritērijus un Latvijā veidojot augstas enerģijas fizikas kopienu, mēs esam kvalificējušies darbam vienā no pasaules ietekmīgākajām zinātnes laboratorijām. Dalība CERN paaugstinās kopējo zinātnes līmeni gan Latvijā, gan Baltijas valstīs kopumā, savukārt mūsu jauniešiem paveras iespējas mācīties fiziku un inženierzinātnes Latvijā, bet praktizēties CERN superlaboratorijās,” saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors un Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims.

Avoti:

Lasīts 1397 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")