Jaunumi

Sievietes zinātnē. Solis ceļā uz vienlīdzību un līdztiesību. Saruna ar L'ORÉAL Baltic balvas “Sievietēm zinātnē” laureātēm

Sievietes zinātnē. Solis ceļā uz vienlīdzību un līdztiesību. Saruna ar L'ORÉAL Baltic balvas “Sievietēm zinātnē” laureātēm

"Viņas ir mērķtiecīgas, aizrautīgas un drosmīgas. Trīs zinātnieces no Latvijas, kuras šogad saņēma prestižo "L'Oréal Baltic" balvu "Sievietēm zinātnē". Iepazīsimies: Dr.biol. Vita Rovīte – vadošā pētniece un grupas vadītāja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā, kā arī Latvijas Genoma centra vadītāja; Mg.phys. Inga Pudža – strādā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta EXAFS spektroskopijas laboratorijā par zinātnisko asistenti un doktorante dr. Dana Kigitoviča – ārste rezidente nefroloģijā Rīgas Stradiņa universitātē un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, asistente Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību katedrā, kā arī praktikante Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Šajā sarunā gan par to, ko katra no viņām dara ikdienā, gan to, kas viņu sirdīm tuvs un svarīgs arī ārpus zinātnes lauciņa. Un ko īsti nozīmē iet savu ceļu."

"Pasaulei ir nepieciešama zinātne. Zinātnei ir nepieciešamas sievietes. Jo sievietes zinātnē spēj mainīt pasauli." Šos vārdus izlasīju Latvijas Zinātņu akadēmijas tīmekļa vietnē pie paziņojuma par apbalvojumu. Kā jūs šo vārdus uztverat un izjūtat?

Vita Rovīte: Manuprāt, ir būtiski, lai zinātnē būtu līdzvērtīgi pārstāvēti abi dzimumi. Latvijā vadošos amatos zinātnes nozarē strādā 45 procenti sieviešu, kas Eiropas mērogam, kur šis skaitlis ir 33 procenti, ir ļoti labs rādītājs. Tādēļ vēl jo svarīgāk, ka ir šāda stipendija, kas palīdz parādīt sabiedrībai, ka sievietes var profesionāli darboties un attīstīt sevi zinātnē un darīt to ne sliktāk par vīriešiem. Īpaši svarīgi, manuprāt, tas ir jaunām meitenēm, kuras gribētu ar to nodarboties, bet īsti nav pārliecinātas par izvēlēto ceļu.

Tomēr fakts, ka zinātne jau vēsturiski ir vairāk bijusi vīriešu sfēra, ir atstājis savu nospiedumu arī šodienas domāšanā?

Inga Pudža: Katrs pētījums lielākā vai mazākā mērā ir komandas darbs. Zinātnē ir svarīga piederības sajūta laboratorijai, zinātnieku grupai, institūtam, jo kopā virzāmies uz konkrētu mērķi. Dzimumam šeit nav nozīmes, galvenais, ka katrs ir savas jomas profesionālis un darbu paveic kvalitatīvi.

Dana Kigitoviča: Profesionālajā jomā ir absolūti skaidrs, ka abi dzimumi ir vienlīdzīgi, bet sabiedrībā šur tur var manīt pa kādam aizspriedumam. Iespējams, to veicina fakts, ka Nobela balvas par zinātnisko progresu vairāk tomēr tiek piešķirtas vīriešiem, un šī informācija nonāk publiskajā telpā. Medicīnā? Dažreiz ir nācies sastapties ar uzskatu, ka jā, vīrietis ir ārsts, es esmu... meitene. Ne īsti ārste, ne īsti zinātniece, kaut kas pa vidu.

Vita Rovīte: Patiesībā jau ikviena situācija ir ļoti individuāla, katrs profesionālis ir individuāls. Manuprāt, lielākais izaicinājums sievietēm zinātnē ir saplānot un sabalansēt profesionālo darbību ar ģimenes dzīvi. Kad ģimenē ienāk bērni, ir ļoti jāpiedomā, kā saplānot laiku un darbus. Bet tas nebūt nav neiespējami!"

Avots: Ilze Upīte. Sievietes zinātnē. Solis ceļā uz vienlīdzību un līdztiesību, Delfi Plus, 2021. gada 19. jūlijs

Lasīts 1660 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")