Jaunumi

Aigars Jirgensons: “Tās ir emocijas, kuru dēļ mēs zinātnē strādājam ..”

Aigars Jirgensons: “Tās ir emocijas, kuru dēļ mēs zinātnē strādājam ..”

“Latvijas Organiskās sintēzes institūta (LOSI) zinātnieki atklājuši jaunu organisko savienojumu, kas spēj apturēt malārijas parazīta attīstību organismā. Pētījums publicēts prestižā starptautiskā žurnālā un piesaistījis zinātnes aprindu uzmanību.

“Pirmo reizi uzskatāmi parādījām, ka, iedarbojoties uz parazītu, var tiešām bloķēt parazīta izkļūšanu no sarkanajām asins šūnām,” ar atrasto risinājumu iepazīstina LOSI direktora vietnieks Aigars Jirgensons. “Līdz ar to tas apstādina parazīta dzīves ciklu. Zinātniskā valodā - validēts jauns zāļu vielu mērķis, un uz šīs bāzes ir iespējams izstrādāt jaunas paaudzes pretmalārijas līdzekļus. Tas zināmā mērā ir tāds fundamentāls atklājums, bet ar praktisku lielu potenciālu nākotnē jaunu zāļu vielu izstrādē.”

“Tās ir emocijas, kuru dēļ mēs te visi zinātnē strādājam,” uzsvēra Jirgensons. “Tas ir ilggadīgs darbs, kur tu redzi to soli, lai izzinātu globālos izaicinājumus. Emocijas.. tas ir tāpat kā iesist futbolā golu, mēs tikai varbūt halātu neraujam nost tajā brīdī.”

Profesora Jirgensona vadībā izstrādā arī jauno organisko savienojumu struktūru. Pirms iegūst potenciālās zāļu vielas, tās vispirms dizainē.

“Līdzīgi kā jebkuru objektu, vai tas būtu automašīna vai apģērbs, vispirms izveido modeli, un tikai tad viņu iegūs ar organiskajiem savienojumiem,” paskaidroja profesors. "Hipotētiski, kādai ir jāizskatās zāļu vielai, mēs radām, izmantojot datormodelēšanu. Datorā tiek zāļu vielas mērķis ielasīts, un tiek pētīts, kā potenciālā zāļu viela mijiedarbojas. Balstoties uz to, mēs dizainējam zāļu vielas trīsdimensiju struktūru, grupu novietojumus molekulā. Pēc tam tā molekula tiek konstruēta laboratorijā sintēzes ceļā. Datormodelēšana tagad ir kļuvusi par neatņemamu zāļu vielu izgudrošanas sastāvdaļu.”

Līdz šim atklātas vairākas vielas, kurām ir liels potenciāls nākotnē kļūt par jauniem pretmalārijas medikamentiem. Viena organisko savienojumu klase attīstīta tik tālu, ka pašlaik tiek veikti pirmsklīniskie pētījumi.”

Latvijas Zinātņu akadēmija šo pētījumu, ko veic Latvijas Organiskās sintēzes institūts sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Francis Crick institūtu Lielbritānijā, atzina par vienu no nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē 2016. gadā (video).

Avots: Judīte Čunka. Latvijas zinātnieki izstrādā jaunas zāles pret malāriju, LTV1, Panorāma, un Latvijas zinātnieki izstrādā jaunas paaudzes zāles pret malāriju, lsm.lv, 2021. gada 27. jūnijs.

Lasīts 1310 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")