Jaunumi

Diskusija par Livoniju turpinās diskusijas "Latvieši - politiskā vai kultūras nācija" problemātiku

Diskusija par Livoniju turpinās diskusijas "Latvieši - politiskā vai kultūras nācija" problemātiku

Ceturtdien, 17. jūnijā, plkst. 15.00 Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļa rīko diskusiju par Livoniju, kas iecerēta kā šī gada 5. maijā notikušās diskusijas par latviešu nāciju turpinājums.

Livonijas krusta kari 13. gadsimtā uzskatāmi par vienu no būtiskākajiem pagrieziena punktiem Latvijas vēsturē. Austrumbaltija beidza pastāvēt kā daļēji pagāniska, daļēji pareizticīga sala Ziemeļaustrumeiropā un nonāca Rietumeiropas tiesību un kultūras lokā jeb Rietumu civilizācijā. Kristīgās ticības pieņemšana tikai daļēji bija brīvprātīga – krusta kari bija vardarbīgi, mainījās valdošās elites valoda, vietējo tautu piederīgie iekļāvās galvenokārt zemnieku kārtā.

Piederība Rietumu civilizācijai ietekmēja arī latviešu nācijas izveidi 19. gadsimtā. Būtisks faktors latviešu konsolidācijā, nācijas un nacionālās identitātes stiprināšanā bija konkurence ar priviliģēto vācu minoritāti. Tas ietekmēja skatījumu uz vēsturisko pagātni, īpaši Livonijas laiku – “vācu laikiem”, kurus nereti pretstatīja “labajiem zviedru laikiem”. Vai attieksme pret Livoniju ir mainījusies? Ko šajā jautājumā ir darījuši un dara vēsturnieki? Kā vērtēt 13. gadsimta krusta kara rezultātu un tam sekojošo Livonijas periodu? Tas bija sākums apspiestībai un 700 verdzības gadiem vai būtisks solis ceļā uz latviešu tautu un – tālākā perspektīvā – arī latviešu nāciju? Vai varam runāt par divām savstarpēji nodalītām kultūrtelpām Livonijā – vietējo tautu un vācu (rietumu)? Vai ir pamats runāt par Livoniju un latviešiem? Vai gluži pretēji – “mūsu (latviešu) tur nebija”? Vai Livonija bija “tautu kausējamais katls”, kura gala produkts bija latviešu tauta? Vai jaunā kopība – latvieši – bija jauna etniska vienība, vai esošo sentautu jauna identitāte? Vai un kā Livonija ietekmēja latviešu tautas pastāvēšanu? Vai spējam Livoniju pieņemt kā savu un vai tam ir pamats? 

Diskusijā piedalīsies dažādu Livonijas vēstures aspektu pētnieki – vēsturnieki Dr. hist. Muntis Auns, Dr. hist. Eva Eihmane, Dr. hist. Vija Stikāne, Dr. hist. Gustavs Strenga, Dr. hist. Andris Levāns, arheologs Dr. hist. Vitolds Muižnieks.

Diskusiju vadīs LZA HSZN priekšsēdētājs Dr. hist. Guntis Zemītis.

Diskusijas “Latvieši – politiskā vai kultūras nācija?” ieraksts

Informācija (t.sk. pieejas dati Zoom platformai)
Tālr.: 67225889, 26781545
E pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Lasīts 2419 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")