Jaunumi

LATVIJAS ZINĀTNES SASNIEGUMI 2020. GADĀ: VAI JAUNĀKIE PĒTĪJUMI DOD CERĪBU, KA NEIRODEĢENERATĪVĀS SLIMĪBAS REIZ BŪS ĀRSTĒJAMAS

LATVIJAS ZINĀTNES SASNIEGUMI 2020. GADĀ: VAI JAUNĀKIE PĒTĪJUMI DOD CERĪBU, KA NEIRODEĢENERATĪVĀS SLIMĪBAS REIZ BŪS ĀRSTĒJAMAS

Žurnāla “IR” 29. aprīļa numurā (29.04.-5.05.2021.) publicētajā rakstā “Kā apturēt vecuma slimības?” tā autore Gunita Nagle iedziļinājusies Latvijas zinātnieku pētījumos, kas dod cerību rast metodes līdz šim par neārstējamām uzskatīto slimību – parkinsonisma un Alcheimera slimības – ārstniecībā.

“Gan ar Pārkinsona, gan Alcheimera slimību slimo seniori virs 60-65 gadiem. Kā saka farmakoloģe, Latvijas Universitātes profesore Vija Zaiga Kluša, vēl 90. gados pētīt veco ļaužu slimības zinātnē ‘nebija modē’. Taču pasaulē palielinās iedzīvotāju vidējais dzīves ilgums, piemēram, Eiropas Savienībā piektdaļa iedzīvotāju ir vecāki par 65 gadiem. Likumsakarīgi, ka arvien vairāk cilvēku sirgst ar šīm kaitēm, un tas būtiski mainījis zinātnieku attieksmi. Mentālās veselības problēmas un to risinājumi kļuvuši par neirozinātņu prioritārajiem virzieniem.

Arī Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes zinātnieku Karīnas Narbutes, Vladimira Piļipenko, Jolantas Pupures un Vijas Zaigas Klušas pētījums par jaunu veidu, kā saglabāt šūnas Pārkinsona slimības gadījumā, Latvijas Zinātņu akadēmija atzinusi par vienu no nozīmīgākajiem pēdējā gada sasniegumiem Latvijas zinātnē. Zinātniskais raksts par šiem pētījumiem publicēts prestižā akadēmiskā žurnālā Stem Cells Translation Medicine, un tā galvenā autore Karīna Narbute ir saņēmusi 2020. gada balvu kā jaunā zinātniece.

Narbute kopā ar Piļipenko ir pētījusi, kā var apturēt agrīnos Alcheimera slimības patoloģiskos procesus smadzenēs.

Vai tas mums dod cerību, ka reiz parkinsonisms un Alcheimera slimības būs ārstējami?”

Gunita Nagle. Kā apturēt vecuma slimības?, IR, #17 (573), 29.04.-5.05.2021.

Lasīts 1485 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")