Jaunumi

DISKUSIJA “KĀ UZCELT VAKCĪNU RŪPNĪCU LATVIJĀ”

DISKUSIJA “KĀ UZCELT VAKCĪNU RŪPNĪCU LATVIJĀ”

Sestdien, 3. aprīlī, raidījuma “Dr. Apinis” viesi RigaTV24 studijā bija akadēmiķi Ivars Kalviņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents, Andrejs Ērglis, LU profesors, kardiologs, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents, un Kaspars Rožkalns, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors, lai diskutētu par iespējām Latvijā celt ‘vakcīnu rūpnīcu’. Raidījumu vadīja LZA goda doktors Pēteris Apinis.

Akadēmiķis LZA prezidents Ivars Kalviņš uzsvēra, “ja Covid-19 stabilizācijas mehānisma nauda ir paredzēta, lai transformētu Latvijas ekonomiku no zemas pievienotās vērtības produkcijas ražošanas uz eksportspējīgu, ar augstu pievienoto vērtību, tad biotehnoloģijas un biotehnoloģiskā rūpnīca, kas var ražot gan rekombinantās olbaltumvielas, gan DNS, gan RNS, gan vakcīnas, to nodrošina.” “Ja runājam par vakcīnām, tad šobrīd ir divas vakcīnas – vienai vajag audzēt gala produktu šūnās, otra tiek ražota ķīmiski ar fermentu palīdzību. Pfizer vājais punkts ir tas, kā saražot produktu lielos apjomos, un viņi izvēlējās vienkāršāko ceļu, jo ir atstrādāta tehnoloģija uz neliela aparāta, iepērkot 1000 nelielus aparātus, var ražot pēc šīs tehnoloģijas lielus daudzumus un apvienot produktu vienā sērija. Lai garantētu, ka izejviela visur ir vienāda, Pfizer ir nepieciešamas vismaz 40 pārbaudes procedūras, kas apliecina, ka produkts ir gatavs.”

Akadēmiķis LZA viceprezidents Andrejs Ērglis papildināja, ka “vīruss ne tikai pasaulei, bet arī Latvijai ir devis daudz laba, jo radījis izaicinājumu un vajadzību sākt domāt un radīt!” Akadēmiķis A. Ērglis piekrita akadēmiķim I. Kalviņam, ka šo iniciatīvu nevar saukt par jaunu vakcīnu rūpnīcu, "tā faktiski iezīmē jaunu attīstības ceļu, kur Latvija var iekļauties pasaules tirgū ar savu produktu ar augstu pievienoto vērtību.” “Latvijai ir visas iespējas iekļūt ‘pionieros’, kas sāk strādāt ar bioloģiski aktīviem nākamās paaudzes medikamentiem, tādējādi paceļoties citā līmenī, kurā tik daudzi vairs nav mums priekšā.”

LIAA direktors Kaspars Rožkalns informēja, ka Latvijai līdz aprīļa beigām jābūt skaidram investīciju piedāvājumam, bet maijā jābūt zināmam, vai Latviju ņem inkubatorā un piedāvā atbalsta mehānismu. Jābūt skaidram Eiropas līmenī, ka esam stratēģiskie partneri, kuri ar vakcīnām nodrošina Ziemeļeiropu. K. Rožkalns piebilda, ka izpratne par rūpnīcas nepieciešamību veidojas kopīga visiem, un tas pašlaik ir svarīgākais. "Ar biotehnoloģijas virzienu varam nonākt pasaules spicē, tas ir arī viens no valsts tēla komponentēm – kas mēs gribam būt, jo valsts ir tas, ko valsts dara."

Jautāts par to, vai veidojas labāka izpratne par zinātnes un akadēmijas lomu valsts ekosistēmā, akadēmiķis Ivars Kalviņš rezumēja, ka vēl ir ejams tāls ceļš, tomēr tajā brīdī, kad radīsies izpratne, ka augstās tehnoloģijas nevar rasties bez augstas zinātnes, tajā brīdī arī valdība pievērsīsies zinātnei.

Skatieties 
03.04.2021 Dr. Apinis 2. daļa, Kā uzcelt vakcīnu rūpnīcu Latvijā?
Viesos:
Andrejs Ērglis, LU profesors, kardiologs, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents
Kaspars Rožkalns, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors
Ivars Kalviņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents, ķīmiķis
03.04.2021 Dr. Apinis 1. daļa, Kā uzcelt vakcīnu rūpnīcu Latvijā?
Viesos:
Indriķis Muižnieks, Latvijas Universitātes rektors, biologs
Kaspars Rožkalns, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors
Dins Šmits, RSU docents, sabiedrības veselības speciālists
Lasīts 1024 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")