Jaunumi

Testēšanas kapacitāte, ceļošanas ierobežošana, kontrole un vakcinācija: atslēgas vārdi cīņā ar Covid-19 pandēmiju

Testēšanas kapacitāte, ceļošanas ierobežošana, kontrole un vakcinācija: atslēgas vārdi cīņā ar Covid-19 pandēmiju

Š.g. 12. februārī Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš piedalījās diskusijā “Covid-19: Krīzes stratēģiskās vadības restarts” raidījumā “Latvijas labums” RigaTV24 studijā. Kopīgi ar pārējiem dalībniekiem – Egilu Baldzēnu, Latvijas Brīvo arodbiedrību priekšsēdētāju, Aigaru Rostovski, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidentu, Gintu Kaminski, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdi, kā arī diskusijas vadītāju Jāni Endziņu, LTRK Valdes priekšsēdētāju – tika turpināta 10. februārī sāktā diskusija par sabiedrisko organizāciju, sociālo un sadarbības partneru iesaisti valdības organizēto pasākumu Covid-19 krīzes apkarošanā stratēģiskajā plānošanā.

12. februāra diskusijas dalībnieki pozitīvi novērtēja valdības iniciatīvu*, tomēr atzina, ka tā ir bijusi vairāk nekā novēlota. LZA prezidents Ivars Kalviņš uzsvēra, ka daudzi procesi jau ir ieguvuši negatīvu attīstību, piemēram, infekcijas izplatības augstais līmenis, slimnīcu noslodze un daudzi citi. “No tā būtu bijis iespējams izvairīties, ja mēs savus lēmumus būtu balstījuši zinātnisko pētījumu rekomendācijās un pamatotā zinātniskā analīzē. Tomēr ir pozitīvi vērtējams tas, ka šobrīd pie ‘galda’ ir nosēdinātas divas zinātnieku organizācijas – LZA un Latvijas Jauno zinātnieku apvienība. Cerēsim, ka mēs tur nebūsim velti un varēsim dot pienesumu lēmumu pieņemšanas procesā. Tā, protams, ir ekspertīze, ekspertīze tāpēc, ka mēs analizējam zinātnisko literatūru un viss, ko mēs sakām, ir balstīts pierādījumos, kas ir gūti pētniecībā."

Jautājumā par vēlamajiem virzieniem Covid-19 pārvaldībā un par to, kas būtu jāmaina vīrusa ierobežošanas stratēģijā, akadēmiķis Ivars Kalviņš izteicās: “Pirmais ir testēšanas kapacitāte un veids, kā to veic, jo, ja mēs nezinām, kurš ir slims, ierobežot infekciju ir ļoti grūti. Otrkārt, mēs nedrīkstam ievazāt arvien jaunus vīrusa mutantus Latvijā, līdz ar to mums ir jānodrošina savu robežu kontrole un obligāta karantīna tiem, kas atgriežas vai iebrauc Latvijā no citām valstīm. Treškārt, ir jārēķinās ar to, ka tie pasākumi, kas ir ieviesti, ir diezgan stingri, ja runājam salīdzinošās kategorijās, bet mēs redzams, ka tie nedod vajadzīgo efektu. Te ir jāatgādina Amerikas vadošo virusologu secinājumi par to, ka izanalizējot 10 valstīs, kā ir veicies ar dažādas pakāpes ierobežojumu ieviešanu, ir konstatēts, ka atslēgas vārds ir kontrole. Tas nozīmē – viegli ierobežojumi ar nopietnu kontroli ir tikpat efektīvi kā ‘smagi’ ierobežojumi, kas atstāti pašplūsmā kontroles ziņā. Vakcinācija, kas ir pats par sevi, kas šobrīd ir kritiski zemā līmenī un tas ir nepiedodami. Ir vēl vesela virkne sīkāku aspektu, kaut vai tie paši ierobežojumi tirdzniecībā. Nav nekāda pamatojuma tam, ko mēs šobrīd uzskatām par drošu vai par nedrošu platību, kāda ir jāievēro tirgotājam uz vienu pircēju. Ir skaidrs, ja ir maskas, tad 2 m vienam no otra nozīmē 4 kv.m. uz vienu pircēju. Atslēgas vārds ir – cik ātri notiek apkalpošana. Tātad – kasu skaits un viss pārējais, kas nodrošina, ka pircējs no veikala virzās ātri ārā, lai kontakts nav ilgāks par 15 minūtēm.”

LZA prezidents Ivars Kalviņš, atbildot uz jautājumu, kā viņš kopumā vērtē valdības piedāvāto stratēģiju, uzsvēra, ka stratēģija ietver ģenerālos virzienus, pamatā jābūt darbības plāniem. “Ja mēs zinām, piemēram, ka mums vajag kontrolēt inficēto skaitu, tad mums jāzina, kā mēs to darīsim, ar kādiem testiem, cik lielā apmērā. Mūsu – lielā piecinieka – ieteikumos skaidri bija noteikts, kāds lielums būtu jāsasniedz. Ja mēs tagad pie šī ģenerālā principa pieturamies, slimos izolējam no veselajiem, nevis veselos mēģinām izolēt no slimajiem, mēs ietaupītu ļoti daudz naudas, un ātri kristos inficēto skaits, jo kontrolēt pusotru miljonu ir stipri grūtāk nekā kontrolēt kādus 10 000, kas ir inficēti.”

*Š.g. 9. februārī valdība apstiprināja “Stratēģiju par nepieciešamo pasākumu kopumu Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldīšanai 2021. gadam”, cita starpā izveidojot Covid-19 ierobežošanas stratēģiskās vadības grupu Ministru prezidenta vadībā, kurā tika iekļauti gan politiskie spēki, gan likumdevējs, gan sociālie partneri, NVO pārstāvji un zinātnieki. Pirmā Covid-19 ierobežošanas stratēģiskās vadības grupas sanāksme sapulcējās jau 10. februārī.

Raidījuma “Latvijas labums” ieraksti:

 

Lasīts 1213 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")