Jaunumi

Latvijas mūzikas attīstība renesansē apkopota vienā grāmatā

Latvijas mūzikas attīstība renesansē apkopota vienā grāmatā

Par vienu no 2020. gada Latvijas Zinātņu akadēmijas nozīmīgākajiem sasniegumiem teorētiskajā zinātnē - Ilzes Šarkovskas-Liepiņas monogrāfiju "Latvijas mūzika renesansē: priekšvēstneši, briedums, konteksti", kurā pētīts renesanses laikmeta skaņumākslas mantojums Latvijā - , stāsta Kārlis Kristapsons TV3 6. janvāra raidījumā 900 sekundes

Latvijas Universitātes doktore Ilze Šarkovska-Liepiņa ar jaunizdoto grāmatu atklāj vienu no vēstures baltajiem plankumiem, kas līdz šim nebija pienācīgi aplūkots. Renesanses laikmeta ietekme Latvijas mūzikā tiek apskatīta no 15. gadsimta līdz 17. gadsimta sākumam. Pētniece norāda, ka viņa savā darbā centās iespējami detalizētāk aplūkot tā laika mūziku.

“Es centos kā mozaīkas gabaliņus šīs visas mūzikas izpausmes likt kopā, vienotā ainā. Atklājās brīnišķīga personība, sākot ar Bukartu Vallisu dzejnieku literātu, franciskāņu mūku un mūziķi,” stāsta Šarkovska-Liepiņa.

Renesanses laikmeta mūzika Latvijā attīstījās vairākos virzienos. Pētniece norāda, ka viņa apskatīja ne tikai garīgās mūzikas izmaiņas, bet arī tā dēvētos laicīgos skaņdarbus. “Sākot ar liturģiskiem dziedājumiem, sākot ar korāļiem, ar sadzīves mūziku un beidzot ar to, kas skanēja dažādās procesijās,” bilst Šarkovska-Liepiņa.

Zinātniece Ilze Šarkovska-Liepiņa norāda, ka mūzikas pētījums daudz ko pastāsta par tā laika sadzīves norisēm: “Jā, protams, tie bija vāciešu mūziķi, kas bija iebraukuši Latvijas teritorijā, jo Latvijas toreiz vēl nebija. Pēc tam viņi dzīvoja šeit ilgi un viņi ietekmēja latviešu kultūru, jo latvieši jau nedzīvoja izolācijā.”

Zinātnieces Ilzes Šarkovskas-Liepiņas pētījums aizklāj vēl vienu balto plankumu vēsturē. Grāmatā apskatītās laika liecības labi parāda vēl topošās Latvijas un latviešu iekļaušanos Eiropas kultūrtelpā.

Lasīts 1295 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")