Jaunumi

Augstskolu autonomija ir pamats akadēmiskai brīvībai

Augstskolu autonomija ir pamats akadēmiskai brīvībai

Prof. Ivars Kalviņš: “Iecerētie grozījumi Augstskolu likumā neatbilst nozares un sabiedrības interesēm un nesaskan ar akadēmiskās brīvības pamatprincipiem. Nepieciešams jauns un mūsdienīgs augstāko izglītību un zinātni aptverošs likums.”

Lai skaidrotu, kāpēc Latvijas augstākās izglītības un zinātnes nozarei nepieciešams jauns likumprojekts, kas veidotu vienotu un starptautiski konkurētspējīgu zinātnes un augstākās izglītības telpu un iepazīstinātu ar sagatavotā projekta galvenajiem aspektiem un sabiedrības ieguvumiem šodien, 9. decembrī, pēc Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) iniciatīvas notika preses videokonference. Detalizētu informāciju un komentārus, kā arī atbildes uz žurnālistu jautājumiem par jaunā Augstākās izglītības un zinātnes likumprojekta pamatnostādnēm preses konferencē sniedza LZA prezidents Ivars Kalviņš, Rektoru padomes priekšsēdētāja Rūta Muktupāvela, apvienotās darba grupas vadītājs Andris Sarnovičs, kā arī Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra.

Latvijas augstākās izglītības un zinātnisko institūciju pārstāvošās organizācijas Rektoru padomes 2020. gada jūnijā izveidotās darba grupas ietvarā pēc sešu mēnešu darba ir izstrādājušas jauna apvienotā Augstākās izglītības un zinātnes likumprojekta piedāvājumu. Likumprojekta izstrādē ir iesaistījusies gan Rektoru padome, Valsts zinātnisko institūtu asociācija, Koledžu asociācija, Latvijas Jauno zinātnieku apvienība, Augstākās izglītības padome, gan arī nozares eksperti. Jaunā likumprojekta normas tikušas apspriestas ar Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Ārvalstu investoru padomes pārstāvjiem. Likumprojekts tādējādi ietver gan nozares pārstāvju, gan sadarbības organizāciju saskaņotos viedokļus.

Ar sagatavoto likumprojektu Latvijas augstākās izglītības un zinātnisko institūciju pārstāvošās organizācijas tiks iepazīstināti – Valsts prezidents, Izglītības un zinātnes ministrija, kā arī Saeimas atbildīgā komisija un deputāti, aicinot virzīt to izskatīšanai. Likumprojekta mēķis ir apvienot nozari un atrisināt sistēmiskās problēmas, kas netiek skartas Augstskolu likuma grozījumu likumprojektā, kā arī izveidot 21. gadsimtam atbilstošu tiesiskā regulējuma bāzi augstskolu un zinātnisko institūtu darbībai un pārvaldībai.

Preses konferences norisi atspoguļoja vairākos plašsaziņas līdzekļos (Kalviņš: Jāveido jauns likums, apvienojot augstāko izglītību un zinātni, LETA, db.lv, 09.12.2020)


Prof. Ivars Kalviņš. Izmaiņas augstāko izglītību un zinātnisko pētniecību regulējošos likumos (pdf)

Prof. Andris Sarnovičs. Augstākās izglītības un zinātnes likumprojekts (pptx)

Prof. Jānis Vētra. Eiropas augstākās izglītības un zinātnisko institūcijas pārstāvošo organizāciju reakcija (pptx)

Lasīts 885 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")