Jaunumi

Paula Stradiņa balvas pasniegšana 21. martā

Paula Stradiņa balvas pasniegšana 21. martā

Ceturtdien, 21. martā, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Dr. hist. Guntim Gerhardam tiks pasniegta Paula Stradiņa balva. Pirmo reizi balvas pastāvēšanas vēsturē to saņems zinātnieks, kurš veic starpdisciplinārus pētījumus par Latvijas teritorijas iedzīvotāju dzimti, dzimumu, veselību, uztura paradumiem un sociālajām lomām dažādu laikmetu sabiedrībās.  

Guntis Gerhards ir Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta vadošais pētnieks, kurš vēstures pētniecībā darbojas kopš 1993. gada un īsteno zinātniskus pētījumus bioarheoloģijā, fiziskajā antropoloģijā, paleopataloģijā, t.sk. pēta senās DNS, slimību un epidēmiju vēsturi,  kā arī Latvijas teritorijas iedzīvotāju dzīves kvalitāti no aizvēstures līdz 18. gadsimtam.  

Muzejs uzskata, ka G. Gerharda un viņa sadarbības partneru īstenoto pētījumu tematiskajam griezumam piemīt aktualitāte arī mūsdienu sabiedriskās domas diskusijās par sabiedrības veselību ietekmējošiem faktoriem un sociālo vienlīdzību veselības aprūpes pieejamībā.  Kopš 2023. gada muzeja pētnieciskā darba mērķis ir pētīt medicīnas un farmācijas vēsturi starpdisciplināri, balstoties pasaules veselības organizācijas pieejā “veselība visās politikās”, kas rosina politikas veidošanā veselības apsvērumus formulēt un integrēt dažādās nozarēs, kā arī īstenot dažādos līmeņos, lai uzlabotu iedzīvotāju veselību, veselības attīstību un veselīgu uzvedību dzīves garumā.    

Balvas pasniegšanas pasākuma programmu plkst.17.00 atklās medicīnas antropoloģe, muzeja pētniece Anna Žabicka, klātesošos uzrunās un balvu pasniegs muzeja direktors Kaspars Vanags. Pēc balvas saņemšanas plkst. 17.30 balvas laureāts G. Gerhards Muzeja konferenču zālē uzstāsies ar priekšlasījumu “Bioarheoloģisks stāsts par sen zudušo un no jauna atrasto”, kurā īsi iepazīstinās ar nozīmīgākajiem atklājumiem un pētniecības darbā gūtajām atziņām. Ņemot vērā, ka ilggadīgs sadarbības partneris G. Gerharda īstenotajos pētniecības projektos ir bijis Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, ieskatu kopīgi īstenotajā pētniecības darbā ar priekšlasījumu “Senās DNS pētījumi: arheoloģisko paraugu jaunās perspektīvas” sniegs centra vadošā pētniece Renāte Ranka. Pasākumu noslēgs jautājumu un atbilžu sesija.  

Paula Stradiņa balvas pasniegšana ir publisks, ikvienam interesentam atvērts pasākums. Muzejs aicina līdz 18. martam pieteikt savu dalību, aizpildot anketu!

Programma

Avots: Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Lasīts 373 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")