Jaunumi

Latvijas Aizsardzības un drošības industriju gada balvas 2024 laureāti

Latvijas Aizsardzības un drošības industriju gada balvas 2024 laureāti

Latvijas Aizsardzības un drošības industriju gada balvas 2024 laureāti. DAIF/LETA.

Š.g. 6. martā Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija (turpmāk – DAIF Latvija) godināja “Latvijas Aizsardzības un drošības industriju gada balvas 2024’’ laureātus. Uzņēmumi, izglītības un pētniecības iestādes ir devušas nozīmīgu ieguldījumu drošībai un aizsardzībai nacionālā un starptautiskā mērogā 2023. gadā.

Sesto gadu DAIF Latvija un tās sadarbības partneru veidota žūrija izvērtē sasniegumus akadēmiskajā un privātajā sektorā drošībai un aizsardzībai. DAIF Latvija ir saņēmusi pieteikumus par paveikto 2023. gadā – inovācijām, izaugsmes rādītājiem, pētnieku izstrādnēm un īstenotajiem projektiem sekojošās nominācijās:

“Pētniecība” – balvu saņem Latvijas Universitātes vadošais pētnieks Dr.chem. Ingars Reinholds par “Antidota prototipa izstrādi uz dzelzs heksacianoferāta un biopolimēru sorbentu bāzes militāro un civiliedzīvotāju preventīvai aizsardzībai pret radioaktīvo cēziju”. Balvu pasniedza Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta direktors Gatis Švika. Dr.chem. Ingars Reinholds saņemot balvu uzsvēra: “Latvijas Universitātes vārdā pateicos par augsto pagodinājumu, saņemot balvu pētniecībā. Šis ir Latvijas Universitātes pētnieku grupas kopdarbs, iesaistoties ķīmijas, farmācijas, mikrobioloģijas un citu disciplīnu pētniekiem. Sirsnīgi pateicos DAIF Latvija par būtisko atbalstu četru gadu laikā strādājot pie tēmas, kas šobrīd ir ļāvis iegūt priekšizpētes rezultātus, kas ļāvis virzīties uz starptautisku sadarbību Eiropas Aizsardzības fonda projektā. Pētījums saistīts ar civilās un militārās aizsardzības jomu un ir atbalstīts no Latvijas Universitātes. Paldies par atzinību. Strādāsim Latvijas, Ukrainas un visu sabiedroto valstu drošībai.”

“Inovācija” – balvu saņem SIA “ABC software” valdes priekšsēdētājs Aivars Rožkalns par “Informācijas sistēmu lietotāju līdzīgas uzvedības analīzes un automātiskas grupēšanas metodes izveidi, izmantojot AI/ML pieeju”. Balvu pasniedza Aizsardzības ministrijas Aizsardzības industrijas un inovāciju politikas departamenta direktore Vineta Mileiko.

“Izglītība” – balvu saņem Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktora vietnieks Praktisko mācību nodaļas priekšnieks Mareks Silovs par "Taktisko māju praktiskajai apmācībai". Balvu pasniedza Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta RIS3 vienības vadītājs Edvardu Francis Kuks.

“Partnerība” – balvu saņem Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta platformas Materize Pārdošanas direktore Olga Bogdanova par “Pētniecības partnerība ar aizsardzības nozari un industriju”. Balvu pasniedza Latvijas Zinātņu akadēmijas ārlietu sekretārs, akadēmiķis Modris Greitāns. Balvu saņemot, Olga Bogdanova atzīmēja: “Esam pagodināti saņemt Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas gada balvu par mūsu ieguldīto darbu pētniecībā un izglītībā. Tā ir liecība, ka LU Cietvielu fizikas institūta komandas darbs materiālzinātņu jomā ir nozīmīgs mūsu valsts drošības un aizsardzības stiprināšanā. Liels paldies DAIF Latvija par sadarbību un atbalstu šo gadu laikā, turpināsim tikpat aktīvi līdzdarboties arī turpmāk, kā arī veicināsim sadarbību starp zinātni un industriju, jaunu tehnoloģiju attīstību un inovācijas.’’

“Eksports” – balvu saņem SIA “Riot Engineering” biznesa attīstības direktors Ainārs Svirskis par ievērojamu eksporta kāpināšanu. Balvu pasniedza Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis. Uzņēmumu panākumu pamatā, kā atzīmēja A. Svirskis, “ir 40% eksporta pieaugums, paplašinot darbību Polijā, Vācijā un Ukrainā.” Polijā un Vācijā ir aktivizēta sadarbība ar partneriem šajās valstīs, kas ir rezultējies ar vairākiem veiksmīgi realizētiem projektiem. Ukrainā vēsturisku saišu dēļ lielu tirgus daļu aizņēma Krievijas produkti. Pēc kara sākuma ukaraiņi mērķtiecīgi nomaina Krievijā radīto video pārvaldības programmatūru pret civilizētajā pasaulē radītiem produktiem. Latvija sekmīgi ieņem šo nišu.''

Izaugsme” – balvu saņem SIA ''VR Cars'' Valdes loceklis Ali Jansons par militāro transporta līdzekli VR FOX. Balvu pasniedza Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks tautsaimniecības jautājumos Raivis Bremšmits.

Uzņēmumu, izglītības un pētniecības iestāžu sasniegumi atbilstoši iesniegtajiem pieteikumiem katrā no nominācijām tiek izvērtēti atbilstoši zemāk minētiem kritērijiem: Ietekme uz aizsardzības un iekšlietu nozares attīstību un vadības pilnveidi; Atbilstība aizsardzības spēju attīstības un sabiedrības drošības prioritātēm; Aktualitāte un pielietojamība; Oriģinalitāte un radošums izaicinājumu risināšanā; Žūrijas loceklim/loceklei nozīmīgs papildus kritērijs, piemēram, iekļaušanās starptautiskā biznesa vai pētniecības konsorcijā, sabiedrības izglītošana par civilo aizsardzību, kosmosa tehnoloģiju praktisku pielietojumu utml.

Žūrijā DAIF Latvija aicināja iesaistīties sadarbības partnerus un sasniegto vērtēja: Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis; Latvijas Zinātņu akadēmijas ārlietu sekretārs, akadēmiķis Modris Greitāns; Aizsardzības ministrijas Aizsardzības industrijas un inovāciju politikas departamenta direktore Vineta Mileiko; Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta direktors Gatis Švika; Ārlietu ministrijas Ārējās tirdzniecības un ārējo ekonomisko sakaru veicināšanas departamenta direktors Ģirts Jaunzems; Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadošais eksperts Arnis Šults; Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks tautsaimniecības jautājumos Raivis Bremšmits; Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta RIS3 vienības vadītājs Edvardu Francis Kuks un DAIF Latvija valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele.

Papildu informācija

DAIF Latvija ir vienīgā drošības un aizsardzības industriju un pētniecību pārstāvošā organizācija nacionālā un starptautiskā līmenī. DAIF Latvija apvieno uzņēmums, izglītības un pētniecības iestādes, kā arī asociētos biedrus - ievērojamus ārvalstu militāros ražotājus. DAIF Latvija nacionālā līmenī aktīvi sadarbojas ar Aizsardzības ministriju, Iekšlietu ministriju, Ārlietu ministriju, Ekonomikas ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un LR Saeimu. Starptautiski DAIF Latvija pārstāv Latvijas industriju NATO Industrijas padomnieku grupā un iekļaujas Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas darbā. Eiropas līmenī konsultācijas norisinās ar Eiropas Komisijas Aizsardzības industrijas un kosmosa ģenerāldirektorātu un Eiropas Aizsardzības aģentūru, kā arī nodrošina divpusēju sadarbību ar atbilstošām organizācijām ārvalstīs.

Avots: DAIF, 07.03.2024.

 

olga bogdanova un modris greitans 900x611

LZA ārlietu sekretārs akadēmiķis Modris Greitāns un LU CFI platformas Materize Pārdošanas direktore Olga Bogdanova. DAIF/LETA. 

 

Lasīts 281 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")