Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: izstrādāts jauns reaģents fluoru saturošu molekulu iegūšanai

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: izstrādāts jauns reaģents fluoru saturošu molekulu iegūšanai

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI) izstrādāts jauns reaģents fluoru saturošu molekulu iegūšanai. Šo atklājumu Latvijas Zinātņu akadēmija atzinusi par vienu no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē.

OSI Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs Jānis Veliks pauda: "Mēs esam Latvijas Organiskās sintēzes institūtā izstrādājuši reaģentu, kurš spēj zilās gaismas ietekmē ģenerēt fluormetilradikāli. Tā ir tāda maza, reaģētspējīga daļiņa, kura spēj pievienoties organiskām molekulām."

Jaunais reaģents vara katalizatora klātbūtnē un zilās LED gaismas ietekmē ģenerē fluormetilradikāli – aktīvu, fluoru saturošu daļiņu, kas viegli pievienojas organiskajām molekulām. Pētnieks Rams Kumars Nagarajans piebilda: “Ne tikai zilajā gaismā. Mēs varam izmantot arī saules gaismu kā enerģijas avotu.”

Kāpēc tas ir svarīgi? Tāpēc, ka fluora atomu jau patlaban varam sastapt katras piektās aktīvās farmaceitiskās vielas jeb aptiekās nopērkamo medikamentu struktūrā. Fluors ir medikamentos gan vēža, gan kardiovaskulāro slimību ārstēšanai.

Vairāk par sasniegumiem Latvijas zinātnē 2023. gadā sk. šeit.

Avots: Zinātnieks no Indijas kopā ar Latvijas kolēģiem izstrādā zāļu ražošanā noderīgu reaģentu, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 23.01.2024.

 

Medijos:

Lasīts 307 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")