Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: radītas jauna tipa molekulas zāļvielām vēža apkarošanai

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: radītas jauna tipa molekulas zāļvielām vēža apkarošanai

Vēzis ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem pasaulē. Vēža šūnu augšanai būtiski ir šūnās esošie enzīmi, kurus ar medikamentiem iznīcinot, cilvēkus varētu veiksmīgi ārstēt. Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks Raivis Žalubovskis, izmantojot atslēgu un slēdzeni, demonstrē, kā šobrīd strādā pasaulē radītie medikamenti, kuri iedarbojas uz vēža šūnām.

LZA korespondētājloceklis, asociētais profesors Raivis Žalubovskis norādīja: "Uztaisa ļoti līdzīgu atslēdziņu, kas der iekšā, bet viņa neko neatslēdz. Atslēdziņa tur iestrēgst iekšā. Respektīvi, vairs nevar atslēgt, nevar veikt attiecīgās funkcijas šūnai, un šūna bez tā nevar dzīvot un iet bojā. Vai tā būtu vēža šūna, vai tā būtu baktērija, kas iet bojā."

Žalubovskis skaidroja, ka šī molekula spēj transformēties, lai gan vienlaikus tā nav mainījusies un faktiski paliek tā pati molekula. "Nonākot konkrētā vietā, tā transformējas, pielāgojas attiecīgajai vietai un veic savu darbu tur, kur tas ir jāveic," paskaidroja zinātnieks.

Lai gan šī parādība ir pazīstama organiskajā ķīmijā, līdz šim tā nav tikusi izmantota jaunu zāļvielu konstruēšanā.

Vairāk par sasniegumiem Latvijas zinātnē 2023. gadā sk. šeit

Avots: Latvijas zinātnieki rada jauna tipa molekulas zāļvielām, LTV1 Rīta Panorāma, 18.01.2024. 
 
 
Medijos:

 

Lasīts 402 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")