Jaunumi

Paula Stradiņa balvu par starpdisciplināru medicīnas vēstures pētniecību piešķir bioarheologam un vēstures zinātņu doktoram Guntim Gerhardam

Paula Stradiņa balvu par starpdisciplināru medicīnas vēstures pētniecību piešķir  bioarheologam un vēstures zinātņu doktoram Guntim Gerhardam

Paula Stradiņa balva, tēlnieks Jānis Strupulis. Fotogrāfija: Rīgas Stradiņa universitāte.

Tradicionāli Paula Stradiņa balvas ieguvējs tiek paziņots 17. janvārī – prof. Paula Stradiņa (1896–1958) dzimšanas dienā. Šogad balva par izciliem pētījumiem medicīnas vēsturē ir piešķirta Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošajam pētniekam, bioarheologam un vēstures zinātņu doktoram Guntim Gerhardam, kura zinātniskā darbība ietver medicīnas vēstures starpdisciplināru pētniecību līdztekus vēstures, arheoloģijas, bioloģiskās antropoloģijas un paleopatoloģijas izpētei.

Pamatojoties uz Latvijas teritorijā arheoloģiskajos izrakumos iegūto antropoloģisko materiālu, kas aptver laikposmu par pēdējiem deviņiem gadu tūkstošiem, Guntis Gerhards ir veicis nozīmīgus pētījumus par iedzīvotāju fizisko attīstību un izstrādājis metodiku cilvēka ķermeņa garuma rekonstrukcijai paleoantropoloģiskajā materiālā, kas var tikt izmantota, piemēram, arī tiesu medicīnā.

Paleopatoloģijā G. Gerhards pētījis ne tikai atsevišķu slimību vai traumu konstatācijas faktu, bet arī analizējis plašākā kontekstā to saistību ar konkrētās vietas iedzīvotāju dzīvesveidu, materiālo kultūru, ekonomiku, apkārtējo vidi, nodarbošanos, militāriem konfliktiem un medicīnisko palīdzību. Inovatīvu starpdisciplināru pieeju pētnieks realizējis Latvijas teritorijas dzelzs laikmeta un vikingu laikmeta izpētē, risinot jautājumus par iedzīvotāju dzīves kvalitāti, saslimstību, diētu, kā arī jautājumus saistībā ar dzimti, dzimumu, bioloģisko un sociālo statusu. Medicīnas vēsturē G. Gerhards veicis nozīmīgus pētījumus par infekcijas slimībām un epidēmijām Latvijas teritorijā viduslaikos un jaunajos laikos, sasaistot arheoloģiskajos izrakumos iegūtos datus ar rakstītajiem vēstures avotiem.

Nozīmīgs ir G. Gerharda ieguldījums bioarheoloģijas attīstībā un pētniecībā Latvijā, ieviešot jaunākos tehnoloģiskos risinājumus. Sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un vairākām ārvalstu universitāšu pētniecības laboratorijām, viņš veicis pētījumus molekulārajā arheoloģijā, t. sk., dezoksiribonukleīnskābes (DNS) analīzi gan seno iedzīvotāju populācijās, gan infekcijas slimību izraisītāju, piemēram, tuberkulozes un mēra identifikācijā.

G. Gerhards ir vairāk nekā 150 zinātnisku publikāciju autors un līdzautors, sekmīgi vadījis vairākus fundamentālo un lietišķo pētījumu projektus Latvijā, līdzdarbojies valsts pētījumu programmu realizācijā, kā arī piedalījies starptautiskos pētījumos par Eiropas iedzīvotāju veselību un dzīves kvalitāti no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. G. Gerhards ir arī Latvijas Zinātnes padomes eksperts vēsturē un arheoloģijā un viņš piedalās jauno zinātnieku ataudzē, vadot bakalaura, maģistra un promocijas darbus Latvijas Universitātē.

Laureāts saņems balvu un uzstāsies ar priekšlasījumu Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā 2024. gada 21. martā. Pasākuma programma tiks izziņota.

Paula Stradiņa balva ir dibināta 1983. gadā un tā tiek piešķirta par izciliem pētījumiem medicīnas vēsturē un praktiskajā medicīnā. Nominantu izvirzīšanā piedalās Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, Latvijas Zinātņu akadēmija un Rīgas Stradiņa universitāte. Balvas autors ir tēlnieks Jānis Strupulis.

PAPILDU INFORMĀCIJA:  
Ilze Sirmā, Publisko programmu un komunikācijas nodaļas vadītāja, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 
Interneta resursi: http://mvm.lv/ 
Sociālie mediji: @rigamedicinemuseum 
Telefons uzziņai: 26525466 
 
5FA6.tmp
 
 
csm IMG 8988 dea154c9c7
 
No kreisās: LU LVI pētnieks Guntis Zemītis, LU LVI pētnieks Guntis Gerhards, LU LVI Bioarheoloģisko materiālu krātuves vadītāja Gunita Zariņa.
© Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas departaments. LU.LV
 
 
Lasīts 376 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")