Jaunumi

Latvijas zinātnieki saņem Gada balvas enerģētikā

Latvijas zinātnieki saņem Gada balvas enerģētikā

2023. gada decembra izskaņā Latvijas zinātnieki divdesmit piekto reizi saņēma Gada balvas enerģētikā, kad tradicionāli nozarē tiek sumināti Latvenergo un Latvijas Zinātņu akadēmijas rīkotā konkursa laureāti. 

Ikgadējais konkurss ļauj apkopot zinātnieku paveikto un atskatīties uz aizvadīto gadu. AS "Latvenergo” un Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) pasniedz Gada balvu zinātniekiem, lai veicinātu nozares un zinātnes attīstību, izceltu izcilu jauno zinātnieku veikumu vai mūža devumu enerģētikā.

Mārtiņš Čakste, AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs: "Tieši pirms 25 gadiem aizsākās viens no tradīcijām bagātākajiem notikumiem atjaunotās Latvijas vēsturē – Latvenergo un Latvijas Zinātņu akadēmija vienojās par ikgadēju Gada balvas pasniegšanu. Zinātne piesaista ļoti īpašus cilvēkus, kas ir neatlaidīgi un nekad nepadodas. Šobrīd Latvijas enerģētika atrodas ļoti aktīvas attīstības posmā, kurā jāatrod labākais veids, kā planētai kļūt aizvien zaļākai un atjaunoties, bet ražotājiem – rast jaunus un ilgtspējīgus risinājumus, lai sasniegtu klimatneitralitāti nozarē. Tādēļ mums Latvenergo šķiet, ka ir ļoti svarīgi gan atbalstīt zinātniekus, gan veidot kvalitatīvu sadarbību, jo šobrīd sabiedrība pieprasa zaļu elektroenerģiju, inovatīvus risinājumus un noteiktu rīcību."

Dr.habil.chem. profesors Ivars Kalviņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents: "Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvenergo Gada balva enerģētikā ir būtiska mūsu zinātniekiem, jo ļauj atskatīties uz sasniegumiem un redzēt jaunus atklājumus, ko paveikuši laureāti. Enerģētikas nozarē vēlamies arvien lielāku lomu iedalīt ražošanai no atjaunīgajiem resursiem, tādēļ vairāk redzam, ka zinātnieki velta savas pūles, lai atrisinātu enerģijas akumulācijas un uzglabāšanas iespējas, jo ražošanā no nepastāvīgajiem zaļajiem resursiem tam ir liela nozīme. Arī apbalvoto zinātnieku darbu tematika liecina par šiem procesiem, kas sniedz cerību par zinātnieku un praktiķu veiksmīgu sadarbību nozarei."

Šobrīd enerģētikā aktuālākie pētījumi ir saistīti ar jautājumiem, kas sekmē ilgtspējīgu un klimatneitrālu nozares attīstību nākotnē.

Galveno – profesora A. Vītola vārdā nosaukto Gada balvu par izcilu devumu enerģētikā 2023. gadā saņēma Dr.chem. Gunārs Bajārs par izcilu devumu enerģētikā – "Materiālu pētniecība elektroķīmiskai enerģijas uzglabāšanai baterijās un akumulatoros". Zinātnieks ir vadošais pētnieks LU Cietvielu fizikas institūtā un no 2014. līdz 2018. gadam bijis Cietvielu jonikas laboratorijas vadītājs. Nodarbojies ar litija jonu bateriju materiāliem, bijusi aktīva sadarbība ar Latvijas industriju. Pēc G.Bajāra iniciatīvas jaunizveidotajā Enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas materiālu laboratorijā, kuru šobrīd vada G.Bajāra izaudzinātais jaunais zinātnieks G.Kučinskis, 2019. gadā tika uzsākti nātrija jonu akumulatoru materiālu pētījumi. Šobrīd varam uzskatīt, ka Latvijā ir radīta stabili augoša bateriju materiālu pētniecības skola. Zinātnieka devumā ir projektu vadība, zinātniskais un pedagoģiskais darbs, par ko saņemtas atzinības, sertifikāti un autorapliecības. Sk. video YouTube.

Gada balvu par nozīmīgu devumu enerģētikā saņēma Dr.sc.ing. Romāns Petričenko par zinātnisko darba kopu "Viedo energosistēmu vadības un automatizācijas metodes, algoritmi un paņēmieni". Zinātnieks ir RTU Enerģētikas institūta vadošais pētnieks, Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes asociētais profesors. Laika periodā no 2013. līdz 2016. gadam bija atbildīgais izpildītājs reģionālajā AS "Latvenergo" projektā "Energostaciju darba režīmu optimizācijas programmas izstrāde". Pētnieka devums ir zinātniskais darbs starptautiskos projektos un pedagoģiskais darbs.

Gada balvas 2023. gadā par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem saņēma:

  • Ph.D. Anda Jēkabsone par promocijas darbu "Energopārvaldības loma klimatneitralitātes mērķu sasniegšanā pašvaldībās Eiropā". SIA "Ekodoma" projektu vadītāja.
  • Ph.D. Ilze Siliņa par promocijas darbu "Energopārvaldības sistēma klimatneitralā centralizētajā siltumapgādē". SIA "Salaspils Siltums" Funkcionalitātes departamenta vadītāja.
  • Ph.D. Dmitrijs Guzs par promocijas darbu "Cost effective, innovative solution for transmission capacity management in low-inertia weakly interconnected power systems". SIA "Vindr Latvia" vadītājs, valdes loceklis.
  • Dr.phys. Gints Kučinskis par promocijas darbu "Nātrija jonu bateriju katodmaterālu pētījumi". LU CFI Enerģijas ieguves un uzkrāšanas materiālu laboratorijas vadītājs, vadošais pētnieks.
  • Dr.phys. Mārtiņš Zubkins par promocijas darbu "Jauni pārklājumi uz metāla hidrīda un oksīda bāzes enerģētikas, elektronikas un veselības aprūpes tehnoloģijām".

Ilvija Līvmane
AS “Latvenergo”
Komunikācijas projektu vadītāja
Tālr.: 67728815; 29335228
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

MEDIJOS

Lasīts 615 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")