Jaunumi

LZA atvērta Ainas Muzes tekstiliju izstāde "BEZGALĪGAIS PAVEDIENS"

LZA atvērta Ainas Muzes tekstiliju izstāde "BEZGALĪGAIS PAVEDIENS"

Aina Muze. Gadsimtu fragmenti.

No š.g. 7. novembra līdz 31. decembrim Latvijas Zinātņu akadēmijas 2. stāva izstāžu zālē skatāma Ainas MUZES (1943–2017) tekstiliju izstāde “Bezgalīgais pavediens”.

No 20. gs. 60. gadiem Ainas Muzes vārds nesaraujami saistīts ar Latvijas tekstilmākslas uzplaukumu, un viņas darbi pamatoti ir iekļauti Latvijas tekstilmākslas “Zelta Fondā”.

Aina Muze ir viena no redzamākajām latviešu tekstilmākslas nozares pārstāvēm, viņas mantojums apliecina, ka viņa allaž radusi novatoriskus ceļus, ieviešot arī savus mākslinieciskos meklējumus dažādās tekstilmākslas jomās. Māksliniece strādājusi daudzveidīgās aušanas tehnikās, bet viņas radošais sniegums visspilgtāk atklājas lielformāta gobelēnu kompozīcijās, tur rodami gan abstraktu formu risinājumi, gan stilizēti figurāli motīvi, paužot folkloras, vēstures un sakrālās tēmas emocionāli piesātinātās zīmēs un simbolos.

Vairāk nekā divdesmit gadus paralēli gobelēniem Aina Muze darinājusi tekstilmozaīkas un ir šīs tehnikas aizsācēja Latvijā. Esot Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogs, māksliniece izveidoja Tekstilmākslas nodaļas maģistrantūrā speciālu programmu un kursu šajā jomā, organizēja studentu darbu izstādes un dibināja Latvijas Tekstilmozaīkas asociāciju. Ainas Muzes idejas turpina dzīvot studentos, bet viņas darbi atrodami baznīcās, daudzos muzejos un privātkolekcijās visā pasaulē.

Tekstilmozaīkās Aina Muze izmantoja dažādas faktūras un struktūras audumus, centās tos savienot, apvienot ar izšuvumu, apdruku un citām tehnikām, pārveidojot laikmetīgā mākslas izteiksmē atkarībā no tematiskās ieceres. Mākslinieciskās izteiksmes ziņā viņai tuvi bija dekoratīvi vispārinājumi, laukumi, līniju ritmu vai tonālo pāreju valoda. Darbos nav sīkumainības, tie pārsteidz ar vērienu, kompozicionālās atvērtības principu, kas sasaucas ar pašas mākslinieces būtību. Perfektā tekstilmozaīkas tehnikas prasmju izkopšana bija arī labs pamats, regulāri pasniedzot tekstilmozaīkas kursus Vācijā, Francijā, Anglijā, Krievijā, Kanādā un citviet pasaulē.

Ainas Muzes bagātīgo daiļradi raksturo radošas personības profesionālais redzējums un nevainojama stila izjūta, meistarīgi kompozicionālie risinājumi un autortehnikas, kas akcentē mākslinieces gadu gaitā izstrādātā daiļrades rokraksta atpazīstamību.

Izstādes atvēršana trešdien, 22. novembrī, plkst. 15.00. 

AM KolonnaAM Saplēstie  tīkli

 

Aina Muze. Kolonna.                                                                Aina Muze. Saplēstie tīkli. 

Lasīts 530 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")