Jaunumi

Top skulpturāls ansamblis “Gaismas vārti” – veltījums akadēmiķim Jānim Stradiņam

Top skulpturāls ansamblis “Gaismas vārti” – veltījums akadēmiķim Jānim Stradiņam

13.05.2023. Valsts prezidents Egils Levits Jānim Stradiņam veltītā skulpturālā ansambļa “Gaismas vārti” laika kapsulas iemūrēšanas pasākumā. Foto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.

Sestdien, 13. maijā, Sunākstes mācītājmuižas parkā Valsts prezidents Egils Levits un Andra Levite piedalījās akadēmiķim Jānim Stradiņam veltītā skulpturālā ansambļa “Gaismas vārti” laika kapsulas iemūrēšanas pasākumā. Kapsulā tika ievietoti Aizkraukles un Jēkabpils novadu pašvaldību izdevumu jaunākie numuri, Latvijas Bankas kolekcijas monēta, kas veltīta Vecajam Stenderam, kā arī 50 un 20 eiro centu monētas. Kapsulā ievietoja arī vēstījumu, kuru divos eksemplāros parakstīja Latvijas Valsts prezidents, “Gaismas vārtu” autors tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs, Aizkraukles novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Leons Līdums, Jēkabpils novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis, būvniecības uzņēmuma SIA “Veder” valdes priekšsēdētājs Renārs Rozentāls, “Lejnieku projektēšanas biroja” arhitekts Mikus Lejnieks, “Stendera biedrības” valdes priekšsēdētājs Jānis Dimitrijevs un valdes loceklis Pēteris Stradiņš, Sunākstes evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes priekšniece Mirdza Caune. Viens eksemplārs turpmāk glabāsies Viesītes muzejā “Sēlija”.

Ansamblis iecerēts kā daudzdimensionāls objekts, kura kompozīciju veido universāla zīme. Šīs zīmes horizontālo apļveida struktūru veido četrdaļīgs plānojums. Skulpturālā ansambļa “Gaismas vārti” centrā slejas gaiša pulēta granīta kolonna, kas simbolizē gaismu. No tās uz četrām pusēm tiecas granīta plākšņu gaismas stari. Šie stari izlaužas cauri laukakmenim un to sašķeļ četrās daļās, izveidojot četrus pilonus. Tos var intepretēt kā četrus izglītotas nācijas stūrakmeņus – izglītību, zinātni, kultūru un valstiskumu – vai arī kā četrus pirmelementus, debespuses, cilvēka mūža posmus u.t.t. Vienlaikus ansambļa kompozīcijā ir nolasāma krusts. “Gaismas vārtu” akmens piloni veido atvērtu telpu, kur ikviens ir aicināts ieiet un sajust sevī garīgo gaismu, kas krāta no mācītāja un tautas apgaismotāja Vecā Stendera laikiem un caurvijusies ķīmiķa un zinātņu vēsturnieka Jāņa Stradiņa mūža devumam. Apgaismība no Eiropas ir nākusi caur Sēliju līdz mūsdienām un pletusies plašumā. Un viens sākums ir bijis Sunākstes mācītājmuižā, kur apgūstot ābeces burtus, latviešu zemnieki mācījās izprast pasauli, lai vēlāk kopā dibinātu savu valsti.

Laika kapsulas vēstījumā teikts: “Ticam, ka skulpturālais ansamblis “Gaismas vārti” daudzinās atmodu un valstsgribas idejas, liks apzināties katra indivīda personīgās izaugsmes nozīmi Latvijas attīstības kontekstā, un ceram, ka šī viedvieta kļūs par īpašu garīgās enerģijas spēka avotu arī nākamajām paaudzēm.”

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits savā uzrunā atzīmēja: “Jānis Stradiņš ir paraugs, kā zinātnieks var kalpot savai dzimtenei un vienlaikus piederēt pasaulei. Savu individuālo garīgo mērogu viņš visu mūžu salāgoja ar savas tautas vajadzībām, modinot un ceļot tautas pašapziņu.”

 

 

Lasīts 222 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")