Jaunumi

LZA vārdbalvu laureāti 2023: ķīmiķis Linards Lapčinskis

LZA vārdbalvu laureāti 2023: ķīmiķis Linards Lapčinskis

Latvijas Zinātņu akadēmija jaunajam ķīmiķim Linardam Lapčinskim ir piešķīrusi Emīlijas Gudrinieces vārdbalvu par darbu “Triboelektriskais efekts polimēru sistēmās: virsmas lādiņa veidošanās un enerģijas savākšana”.

“Nosaukums ir visai sarežģīts, bet būtībā tā ir statiskā lādiņa veidošanās polimēros, polimēri ir mums visapkārt: dažāda veida plastmasas, tagad ziemā – velkam džemperi, jūtam, kā izsit dzirksteli, dabūjam pa nagiem, pieskaroties metālam. Tas ir statiskais lādiņš. Es savā darbā pētīju, kā materiāla struktūra, materiāla īpašības ietekmē to, cik liels lādiņš izveidosies. Ir materiāli, kuros novērojam šo efektu, bet ir tādi, kuros nenovērojam,” stāsta Linards Lapčinskis.

Linardam kopā ar kolēģiem ir izdevies rast kopsakarības lādiņa veidošanās mehānismā dažādos materiālos. “Ja mēs zinām, kā tas veidojas, tad mēs varam sākt tālāk domāt, kā to novērst vai palielināt.”

Avots: Pēta statisko lādiņu veidošanās mehānismu, LTV1 Rīta Panorāma, 2023. gada 6. marts.

 
Papildu ziņas:
Pēta to, kas spīd – jaunais un veiksmīgais zinātnieks Rihards Ruska, LTV1 Rīta Panorāma, 2023. gada 21. februāris.

 

Par LZA vārdbalvām un jauno zinātnieku balvām

2023. gada 17. janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāts apstiprināja LZA balvu ekspertu komisiju lēmumus un piešķīra desmit LZA vārdbalvas, to vidū sešas jaunajiem zinātniekiem, kā arī piecas jauno zinātnieku balvas. LZA balvu laureāti tiks sveikti LZA pavasara pilnsapulcē 2023. gada 27. aprīlī.

LZA Senāts apstiprina 2023. gada LZA vārdbalvu un jauno zinātnieku balvu laureātus, 2023. gada 17. janvāris.

Lasīts 450 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")