Jaunumi

Publicēti pētījuma “Zinātnes patēriņa un līdzdalības izpēte” jaunākie rezultāti

Publicēti pētījuma “Zinātnes patēriņa un līdzdalības izpēte” jaunākie rezultāti

2022. gadā būtiski palielinājies to iedzīvotāju skaits, kuri piedalījušies kādā zinātnes patēriņa vai līdzdalības aktivitātē, sasniedzot 77%, kas ir par 23% vairāk nekā 2020. gadā – atklāj pētījuma “Zinātnes patēriņa un līdzdalības izpēte” rezultāti. Piemēram, sabiedrība daudz aktīvāk izmanto internetu, lai meklētu informāciju par zinātnes jautājumiem, kā arī daudz biežāk klausās dažāda veida raidījumus par zinātni.

Pētījums tika veikts no 2022. gada oktobra līdz novembrim, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Ar kvalitatīvo pētījuma metodi pētīts arī Latvijas 12. klašu skolēnu viedoklis un priekšstati par zinātni. Pētījumu īstenoja Latvijas Kultūras akadēmija un Pētījumu centrs SKDS pēc Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtījuma.

Šis ir jau trešais atkārtotais pētījums, tāpēc tas apskatīja arī salīdzinošos datus ar 2018. un 2020. gada rezultātiem.

No tiem iedzīvotājiem, kuri piedalījušies kādā zinātnes patēriņa vai līdzdalības aktivitātē, lielākā daļa iesaistās tikai dažās aktivitātēs. Populārākās aktivitātes ir ar zinātni saistītu video vai raidījumu skatīšanās interneta vidē vai televīzijā, interesējošas informācijas par zinātni meklēšana internetā un jaunu prasmju un zināšanu apgūšana. Turpretī Latvijas iedzīvotāju vērtējums par Latvijas zinātnes attīstības līmeni dažādās nozarēs ir krities. Medicīnas un veselības zinātnes attīstības līmenis ir visaugstāk novērtētais, bet viszemāk tiek vērtēts sociālo zinātņu attīstības līmenis.

21% Latvijas iedzīvotāju spēj nosaukt kādu mūsdienu Latvijas zinātnieku. Visbiežāk nosaukts Ivars Kalviņš (9,3%), kam seko Vjačeslavs Kaščejevs (5,7%) un Andris Ambainis (3,9%). Savukārt starp 20% iedzīvotāju, kas spējuši nosaukt kādu Latvijas zinātnes sasniegumu, visbiežāk minēts mildronāts (7,7%).

Pētījuma prezentācija un materiāli pieejami Izglītības un zinātnes tīmekļvietnē šeit.

Avots: Publicēti pētījuma “Zinātnes patēriņa un līdzdalības izpēte” jaunākie rezultāti, IZM, 2023.gada 23. janvāris.

Lasīts 213 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")