Jaunumi

Latvijas zinātnieki saņem Gada balvas enerģētikā 2022

Latvijas zinātnieki saņem Gada balvas enerģētikā 2022
Gada balva dr Kleperis 1Gada balva jaunie zinatnieki
 
Kaspars Cikmačs, AS “Latvenergo” valdes loceklis, Dr.phys. Jānis Kleperis un Andris Šternbergs, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents.
Gada balvas 2022. gadā par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem laureāti.

 

LZA prezidenta prof. Ivara Kalviņa apsveikuma vārdi 2022. gada Gada balvas enerģētikā laureātiem (YouTube).

2022. gada 15. decembrī Latvijas zinātnieki divdesmit ceturto reizi saņem Gada balvas enerģētikā. Enerģētikas nozarē gada izskaņā tradicionāli sumina Latvenergo un Latvijas Zinātņu akadēmijas rīkotā konkursa laureātus – ilggadējos, kā arī jaunos zinātniekus.

Šobrīd enerģētikā aktuālākie pētījumi ir saistīti ar ūdeņraža izmantošanu un enerģijas uzkrāšanu. Lepojamies, ka Latvijā šīs jomas pārstāv Dr.phys. Jānis Kleperis, Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta (CFI) vadošais pētnieks, kas saņēma 2022. gada A.Vītola balvu par izcilu devumu Latvijas enerģētikā.

Šis ir viens no galvenajiem nozares notikumiem, kas ļauj apkopot zinātnieku paveikto un atskatīties uz aizvadīto gadu. AS „Latvenergo” un Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) pasniedz Gada balvu zinātniekiem, lai veicinātu nozares un zinātnes attīstību, izceltu izcilu jauno zinātnieku veikumu vai mūža devumu enerģētikā.

Gada balvas laureātus sveica Kaspars Cikmačs, AS “Latvenergo” valdes loceklis, un Andris Šternbergs, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents.

Kaspars Cikmačs, AS “Latvenergo” valdes loceklis: "Pašlaik enerģētikas nozare gan Eiropā, gan Latvijā ir nopietnu izaicinājumu priekšā un piedzīvo apjomīgas pārmaiņas, tādēļ ir strauji nepieciešami zaļi risinājumi enerģijas iegūšanai un inovācijas. Lai sasniegtu enerģētikas klimatneitralitāti, tieši šobrīd ir svarīgi ieviest jaunākās tehnoloģijas, un viena no tādām ir ūdeņraža izmantošana, kurai ir gan priekšrocības, gan attīstības perspektīvas. Jau tuvā nākotnē mēs izbūvēsim lielas jaudas saules un vēja parkus, tādēļ enerģijas uzkrāšanas tematika kļūst aizvien aktuālāka, un sevišķi liels potenciāls ir zaļajam ūdeņradim. Tādējādi īpašs gandarījums apsveikt Jāni Kleperi, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta vadošo pētnieku, kurš savu profesionālo darba mūžu ir veltījis mūsu nākotnei – ūdeņraža tehnoloģijai un tās potenciālam."

Andris Šternbergs, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents: "Jebkurš darbs ir jādara ar mīlestību, arī zinātnē. Gēte sacījis – ja tev ir mērķis un tu centies to sasniegt ar mīlestību, tad nekādas grūtības netraucēs šī mērķa sasniegšanā. Tas mums ir jāatceras tagad, kad visā Eiropā valda krīze enerģētikā. Gada balvas laureātu vidū ir daudz jauno zinātnieku, kas ar lielu entuziasmu turpina akadēmisko izglītību un savu zināšanu pielietošanu praksē. Latvijas Zinātņu akadēmija augstu novērtē sadarbību ar AS "Latvenergo" par to, ka jau kopš 1999. gada zinātniekiem tiek pasniegtas Gada balvas enerģētikā. Tās vērtība vairo zinātnieku pulku ar jauniem, erudītiem un iniciatīvas bagātiem inženieriem. Tādēļ es vēlos pateikties AS "Latvenergo" par mūsu sadarbību, ilgstošo atbalstu zinātnei un zinātniekiem, piešķirot Goda mecenāta nosaukumu."

Galveno – profesora A. Vītola vārdā nosaukto Gada balvu par izcilu devumu enerģētikā 2022. gadā saņēma Dr.phys. Jānis Kleperis. LU Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks J.Kleperis savu akadēmisko un zinātnisko darbību ir veltījis ūdeņraža iegūšanas un uzkrāšanas tehnoloģiju pētījumiem Latvijas enerģētikai. Nodarbojies ar ūdeņraža īpašību un mijiedarbības pētījumiem jau no LU CFI pirmsākumiem, izveidojis un vadījis Ūdeņraža enerģētikas materiālu laboratoriju, kas, paplašinoties pētījumu laukam, tika pārdēvēta par Enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas materiālu laboratoriju. Valsts pētījumu programmās "Enerģētika" darbojas kopš to izveides un šobrīd realizētajā programmā tiek vadīta darba paka “Ūdeņraža ieguves tehnoloģiju izvērtējums atkarībā no resursa, energopatēriņa, izmaksām, elastības un paplašināšanas iespējām”. Ievērojams zinātnisko publikāciju autors un nozīmīgs devums pedagoģiskajā darbā.

2022. gada Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvenergo Gada balvas laureāts Jānis Kleperis (YouTube).

Gada balvu par nozīmīgu devumu enerģētikā saņēma:

  • RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesore un vadošā pētniece, RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes prodekāne zinātniskajā jomā Dr.sc.ing. Andra Blumberga;
  • RTU docents, RTU Industriālas Elektronikas un Elektrotehnikas institūta pētnieks un laboratorijas vadītājs PhD Ansis Avotiņš.

Gada balvas 2022. gadā par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem saņēma:

  • RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošais pētnieks PhD Kristaps Vītols;
  • RTU pētniece PhD Vivita Priedniece;
  • Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas enerģētikas departamenta direktore PhD Līga Kurevska;
  • A/S "Rīgas piena kombināts" enerģētikas inženieris, galvenā enerģētiķa vietnieks, RTU asistents PhD Dmitrijs Boreiko.

2022. gadā kategorijā Jaunie zinātnieki veicināšanas balvu saņēma RTU docente Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta pētniece PhD Līga Rozentāle

Pasākumā apbalvoja 2022. gada studiju noslēguma darbu konkursa laureātus bakalaura, kvalifikācijas, inženierprojektu un maģistra darbu kategorijās.

Ivita Bidere
AS "Latvenergo"
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Lasīts 1112 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")