Jaunumi

Izstrādāta Latvijas Kvantu iniciatīva

Izstrādāta Latvijas Kvantu iniciatīva

"Lai atbalstītu zināšanu apguvi, prasmes un tehnoloģijas, kas saistītas ar kvantu fizikas teorijas praktisko pielietojumu, Latvijā izveidota Kvantu iniciatīva.

Eksperti pauž – Latvija var lepoties ar spējīgiem zinātniekiem kvantu jomā. Taču iespējas mācīties, pilnveidoties un realizēt pētniecības potenciālu patlaban ir ierobežotas. Lai katrs varētu atrast sava talanta pielietojumu kvantu jomā, nepieciešami uzlabojumi.

Latvijas zinātnei atbalsts ir viens no zemākajiem Eiropā. Tādēļ kvantu jomas atbalstam izstrādāta Latvijas Kvantu iniciatīva.

"Praktiski tas nozīmē, ka mēs gribam, lai izcilība kvantu jomā, ar ko mēs lepojamies uz āru, lai tai būtu praktiska pievienotā vērtība pēc iespējas plašākam augstskolu, laboratoriju un uzņēmumu lokam Latvijā. Primārais mērķis un produkcija priekš Latvijas ir četri studiju moduļi LU, RTU studiju programmās, specifiski par kvantu lietām," stāsta Latvijas Universitātes (LU)  profesors LZA korespondētājloceklis Vjačeslavs Kaščejevs. Viņš norāda, ka svarīgi ir ne vien veicināt iespējas izglītoties Latvijā, bet arī palīdzēt atgriezties mājās tiem speciālistiem, kuri šobrīd gūst pieredzi ārzemēs, lai viņi savu pētniecisko potenciālu var realizēt arī dzimtenē.

LU profesors LZA akadēmiķis Andris Ambainis pauž, ka Latvija var lepoties ar izcilību kvantu pētniecībā vairākās jomās. Vēl viens Kvantu iniciatīvas mērķis – palīdzēt šīm jomām attīstīties kopā. "Otra jauna lieta, ko mēs attīstīsim, ir eksperimentālā kvantu fizika zemās temperatūrās. Mums ir bijusi izcila teorētiskā pētniecība Vjačeslava Kaščejeva vadībā, ir laiks arī sākt eksperimentus šajā jomā," uzskata Andris Ambainis."

Avots: Latvijā cer attīstīt kvantu tehnoloģiju jomu, LVT1, Dienas ziņas, lsm.lv, 2022. gada 14. oktobris.

Vairāk: Kā Einšteina kļūda noveda pie šā gada Nobela prēmijas fizikā. Profesora Auziņa zinātnes sleja, lsm.lv, 2022. gada 14. oktobris. 

Lasīts 814 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")