Jaunumi

L`ORÉAL-UNESCO balvas “Sievietēm zinātnē” 2022. gada stipendiātes: RTU Polimērmateriālu institūta pētniece Anda Barkāne

L`ORÉAL-UNESCO balvas “Sievietēm zinātnē” 2022. gada stipendiātes: RTU Polimērmateriālu institūta pētniece Anda Barkāne

Pārveidojot kaņepju celulozi, latviešu zinātniecei Andai Barkānei izdevies radīt dabai draudzīgu tinti 3D printeriem. Šis unikālais atklājums ar laiku varētu aizstāt komerciālās, uz naftas bāzes ražotās tintes, arī plastmasas vienreizlietojamos traukus šobrīd ražo no dabai draudzīgākiem materiāliem.

Anda Barkāne Rīgas Tehniskās universitātes Polimērmateriālu institūta laboratorijā vairākus gadus centusies modificēt jeb pārveidot celulozi, lai radītu 3D tinti no videi draudzīga materiāla.

3D printēšana pasaulē strauji attīstās, un šādi tiek drukātas gan auto detaļas, gan projektētās ēkas un pat transplantāti medicīnā. Tāpēc Andas Barkānes izgudrojumam būtu arī ļoti plašs pielietojums.

"Ceram, ka tas dos bio bāzētu tinti 3D printeriem, kas spēj konkurēt ar naftas produktiem, jo patiesībā jebkura industrija, kas strauji attīstās, nonāk līdz tam, ka vajag bio. Tāpat bija ar plastmasas glāzītēm. Un mēs darām visu, lai mums būtu, ko piedāvāt," sacīja Anda Barkāne.

Anda Barkāne šogad saņēmusi L`ORÉAL-UNESCO “Sievietēm zinātnē” stipendiju - 6000 eiro, kas ļaus pētījumus turpināt.

Informācija: Trīs Latvijas zinātnieces saņem prestižo L`ORÉAL-UNESCO balvu "Sievietēm zinātnē", LZA, 2022. gada 8. jūnijs.

Lasīts 947 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")