Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: pētījumā secināts, ka Covid-19 vīruss ilgstoši atrodams zarnās un bojā aknas

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: pētījumā secināts, ka Covid-19 vīruss ilgstoši atrodams zarnās un bojā aknas

Sākoties Covid-19 pandēmijai Latvijā, aptuveni sešdesmit ārsti un pētnieki iesaistījās vērienīgā pētījumā, lai veselības aprūpes darbiniekiem izstrādātu rekomendācijas, kā palīdzēt dažādu grupu pacientiem, sākot ar gados veciem cilvēkiem un beidzot ar bērniem. Pētījumā secināts, ka Covid-19 vīruss ilgstoši atrodams zarnās un bojā aknas.

“Mēs noskaidrojām, kurās šūnās vēl bez augšējo elpceļu epitēliju šūnām šis vīruss var atrasties un var vairoties. Izrādījās, ka tas ir zarnās. Vēl vairāk – noskaidrojās, ka dažkārt zarnās vīruss atrodas līdz pat trīs mēnešiem,” norādīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.

“RAKUS no šīs informācijas veidoja rekomendācijas visā pasaulē. Tas ir tāds kopdarbs. Iznāk, ka viena tāda neganta slimība apvieno un konsolidē cilvēkus visā pasaulē, īpaši zinātniekus un ārstus.”

Pētījuma rezultātā, apkopojot datus no Latvijas un citām valstīm, tika izstrādātas rekomendācijas medicīnas praktiķiem, veselības politikas veidotājiem un ārstniecības un aprūpes darbiniekiem, kā palīdzēt dažādu grupu pacientiem, sākot ar gados veciem cilvēkiem  un beidzot ar bērniem.

Valsts pētījumu programmas ”COVID-19 seku mazināšanai” projektu “Covid-19 infekcijas klīniskās, bioķīmiskās, imūnģenētiskās paradigmas un to korelācija ar sociāli demogrāfiskiem, etioloģiskiem, patoģenētiskiem, diagnostiskiem, terapeitiski un prognostiski nozīmīgiem vadlīnijās iekļaujamajiem faktoriem” Latvijas Zinātņu akadēmija atzina par vienu no nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē 2021. gadā.

Avots: Covid-19 ilgstoši atrodams zarnās un bojā aknas, LTV1 Rīta Panorāma, Pētījums: Covid-19 vīruss ilgstoši atrodams zarnās un bojā aknas, lsm.lv, 2022. gada 2. jūnijs.

Lasīts 812 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")