Jaunumi

Notiks pirmā starptautiskā tiešsaistes konference “Kodolenerģija Latvijai”

Notiks pirmā starptautiskā tiešsaistes konference “Kodolenerģija Latvijai”

2022. gada 18. maijā plkst. 11:00 tiešsaistē notiks pirmā starptautiskā konference “Kodolenerģija Latvijai”. Konferences mērķis ir veicināt Latvijas sabiedrības izpratni par kodolenerģijas lomu Latvijas klimata mērķu sasniegšanā un enerģētiskās neatkarības stiprināšanā. Konferencē uzstāsies pasaules līmeņa enerģētikas, kodolenerģijas un radiācijas eksperti no Latvijas un ārvalstīm.

Dalība konferencē bez maksas. Reģistrācija obligāta!
Konferences programma: https://nuclear.lv/
Reģistrācija: https://ieej.lv/RegistrationNuclearLv
Konference notiks ar sinhrono tulkojumu latviešu un angļu valodā.

Konferenci atklās Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā, fiziķis Andris Šternbergs. Viņš savā referātā izskaidros klimata pārmaiņu un enerģijas krīzes radītās problēmas enerģijas ražošanā, kuru risināšanai kodolenerģija ir nepieciešama kā balsts citiem “zaļiem”, CO₂ izmešus neradošiem enerģijas avotiem. Akadēmķis Šternbergs uzsver: “Šobrīd, kad Eiropas Savienībai un Latvijai ir jārisina gan klimata neitralitātes, gan enerģētiskās neatkarības jautājumi, ir vietā pasaules izcilā fiziķa — Alberta Einšteina teiktais, ka grūtībās slēpjas iespējas. Jo tur, kur citi redz tikai grūtības, mēs redzam iespējas. Un mums ir svarīgi, lai Latvijas enerģētikas attīstība būtu balstīta uz zināšanām un pieredzē uzkrātiem faktiem.”

Vairākas prezentācijas būs veltītas mazo modulāro kodolreaktoru (SMR) tematam. AS “Latvenergo” izpētes un attīstības direktors Māris Balodis un Rīgas Tehniskās universitātes  profesors Oļegs Linkevičs iepazīstinās ar SMR iespējām elektroapgādē. Savukārt, Fermi Energia (Igaunija) izpilddirektors Kalevs Kallemets stāstīs par SMR izvietošanu Igaunijā Baltijas elektroenerģijas patērētājiem.

Nenoliedzami svarīgs ir institucionālais un enerģētikas politikas ietvars kodolenerģijas ieviešanai. Par to konferencē runās Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis.

Konferencē uzstāsies arī emeritētais fizikas profesors un Keble koledžas līdzstrādnieks Oksfordā (UK), vairāku grāmatu par radiāciju autors Veide Elisons, kurš izskaidros radiācijas drošības jautājumus un kāpēc vajadzētu izmantot kodoltehnoloģiju. Savukārt enerģētikas analītiķe un vairāku grāmatu par enerģētiku autore Meredita Envina (ASV) uzsvērs kodolenerģijas nozīmi, dekarbonizējot elektrības ražošanu.

Konferencē aicinām piedalīties dalībniekus no valsts un pašvaldību institūcijām, enerģijas ražošanas un sadales uzņēmumiem, studentus un skolēnus, kā arī visus, kam interesē enerģijas ražošana, kas ir videi draudzīga, aizņem mazas dabas teritorijas un praktiski nerada izmešus.

Konferenci atbalsta: “Fermi Energia” OÜ, AS “Latvenergo”, Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācija, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Zinātņu akadēmija, bezpeļņas organizācija “Generation Atomic”, starptautiskā organizācija “World Nuclear Association”, starptautiskā kustība “Stand Up for Nuclear”, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, SIA “Odo” un portāls “Ir.lv”.

 

Papildu informācija:
Ieva Vītoliņa, konferences koordinatore
biedrība “Attīstības un inovāciju mācību centrs”
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Tālr.: +371 29215073

Lasīts 323 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")