Valtera Capa balva šogad tiks pasniegta LZA akadēmiķei Maijai Dambrovai

9-08-2019

Trešdien, 4. septembrī, plkst. 15.00 Latvijas Zinātņu akadēmijā norisināsies Valtera Capa balvas pasniegšanas ceremonija. Šogad Valtera Capa balva piešķirta LZA akadēmiķei Maijai Dambrovai par starptautiski nozīmīgiem izgudrojumiem un izcilu ieguldījumu jaunu zāļu radīšanā un to darbības mehānismu noskaidrošanā. Balvu piešķir Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Latvijas Republikas Patentu valdi un Vācijas firmu Minox GmbH.

Valtera Capa balvas laureāte Dr.pharm. Maija Dambrova ir Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekle, profesore, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja. Viņa ir viena no izcilākajām vidējās paaudzes izgudrotājām Baltijas valstīs, kura pievērsusi izgudrotāja darbībai arī daudzus jaunos zinātniekus, pilnveidojot viņu specifiskās iemaņas un prasmes. Profesores Maijas Dambrovas grupa izstrādā jaunus terapeitiskos mērķus un konceptuālas pieejas metabolisma problēmu risināšanā.

Maija Dambrova ir izstrādājusi jaunas farmakoloģiskas metodes in vitro un in vivo potenciālo medicīnas preparātu darbības noskaidrošanā. Izgudrotas jaunas perspektīvas vielas, kas palīdz organismam cīnīties ar sirds asinsvadu slimībām un iedarbojas uz centrālās nervu sistēmas receptoriem. WIPO (World International Property Organization) datu bāzē atrodami 118 reģistrēti izgudrojumi, kuru autore vai līdzautore kopā ar Eiropas un Amerikas valstu kolēģiem ir Maija Dambrova. Izgudrojumi attiecas uz dažādām medicīnas ķīmijas jomām - gan uz jaunu zāļu vielu radīšanu, gan arī uz to darbības mehānismu noskaidrošanu. Dažās organisko savienojumu klasēs ir atrastas vielas, kas jau uzrādījušas daudzsološas īpašības vairākās medicīnas jomās, tai skaitā kardiovaskulāro un centrālās nervu sistēmas slimību ārstēšanā. Atrasti jauni terapeitiskie zāļu mērķi un izstrādāti jauni ligandi to saistīšanai.

Valtera Capa balva iedibināta 2004. gada septembrī, un to kopš 2005. gada reizi divos gados piešķir Latvijas Zinātņu akadēmija kopīgi ar Latvijas Republikas Patentu valdi un firmu Minox GmbH. Rīgā baltvācu ģimenē dzimušais Valters Caps (Walter Zapp, 1905-2003) bija izcils izgudrotājs, fototehnikas konstruktors, kurš ar savu pasaulslaveno fotoaparātu VEF-Minox veicinājis Latvijas vārda atpazīstamību pasaulē. Valtera Capa balva tiek piešķirta izgudrotājam, kas ar savu veikumu ir pazīstams ārpus Latvijas robežām. Balvas laureāti: Benjamiņš Joffe, Roberts Kalniņš (2005), Juris Upatnieks (2007), Raimonds Skuruls (2009), Māris Ābele, Kazimirs Lapuška (2011), Jānis Spīgulis (2013), Ivars Kalviņš (2015), Edgars Sūna (2017). Šogad Valtera Capa balva tiks piešķirta jau astoto reizi.

Valtera Capa balvas pasniegšanas ceremonija
2019. gada 4. septembrī plkst. 15.00 
Latvijas Zinātņu akadēmijā, Portretu zālē
Rīgā, Akadēmijas laukumā 1, 3. stāvā

Informācija pa tālr. 67220725 vai e-pastu

Pēdējā atjaunošana 31-08-2019
Powered by Elxis - Open Source CMS