Iepazīstam L’Oréal stipendijas Sievietēm zinātnē 2019. gada laureātes

12-06-2019

Vakar, 11. jūnijā, L'Oréal Baltic stipendijas "Sievietēm zinātnē" tika pasniegtas jau piecpadsmito reizi. Trīs Latvijas laureātes šodien, 12. jūnijā,  viesojās LR1 raidījumā "Zināmais nezināmajā". Par saviem pētījumiem un interesi pievērsties zinātnei stāstīja Marina Makrecka-Kūka, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadošā pētniece, Laura Dembovska, Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Materiālu un konstrukciju institūta pētniece, un Jana Vecstaudža, Rīgas Tehniskās universitātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētniece.

Laura Dembovska saņēma stipendiju par pētījumu, kas tiks izstrādāts saistībā ar sārmu aktivizētiem alumosilikātu kompozītiem ar siltumizturīgiem agregātiem un to pielietojumu rūpniecībā.

Jana Vecstaudža stipendiju saņēma par pētījuma projektu saistībā ar nanostrukturēta un biomimētiska amorfa kalcija fosfāta biomateriāliem kaulaudu inženierzinātnēm. Pētījuma mērķis ir radīt un pētīt kaulu pildvielu granulas, kas veidotas no amorfa kalcija fosfāta.

Marina Makrecka-Kūka stipendiju saņēma par pētījumu saistībā ar acilkarnitīniem, mitohondriju veselību un imūnmetabolismu, kas ir svarīgi veselīgai novecošanai. Marinas Makreckas-Kūkas pētījuma mērķis ir noskaidrot, kā saglabāt šūnu "enerģijas ražošanas stacijas" - mitohondrijus - veselīgus, lai imūnsistēmas funkcionēšana un novecošana noritētu normāli. Zinātniece stipendiju saņēma jau otro reizi.

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesore Ruta Muceniece bija to pirmo zinātnieču vidū, kura pirms 15 gadiem ieguva L'Oréal balvu. Ko viņai tas ir nozīmējis un kā šīs balvas popularitāte gadiem ejot ir pieaugusi?

1998. gadā kosmētikas uzņēmums L'Oréal kopā ar starptautisko institūciju UNESCO radīja programmu "Sievietēm zinātnē", un 2005. gadā, pateicoties vērienīgai Baltijas stipendiju programmas goda patroneses, toreizējās Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas iniciatīvai, šo programmu īstenoja arī  Latvijā. Kopš tā laika ir godinātas jau 45 stipendiātes. Toreiz, 2005. gadā, viena no trijām zinātniecēm, kas saņēma šo prestižo apbalvojumu, bija farmakoloģe  Ruta Muceniece, šobrīd  LU Medicīnas fakultātes profesore.

Ruta Muceniece ir arī saņēmusi balvu par mūža ieguldījumu farmaceitu izglītībā un farmācijas studiju programmas izveidošanu.

Raidījumu "Iepazīstam L'Oréal stipendijas Sievietēm zinātnē 2019.gada laureātes" klausieties šeit .

Par pirmo L'Oréal stipendiju pasniegšanas ceremoniju Latvijas Zinātņu akadēmijā sk. Pasniedz  L'Oréal balvas ("Zinātnes Vēstnesis", 2005. gada 23. maijs).  

Powered by Elxis - Open Source CMS