AICINĀJUMS UZ DISKUSIJU PAR LATVIEŠU TAUTASTĒRPIEM

22-01-2019

Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtu valsts pētījumu programmas "Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai"1 ietvaros rīko publisku diskusiju par latviešu tautastērpu mūsdienās un tā attīstības perspektīvu. Diskusija norisināsies 2019. gada 23. martā plkst. 11.00 Magnum auditorijā Latvijas Universitātes Dabas mājā, Jelgavas ielā 1, Rīgā.


1 Projekts Nr. VPP-IZM-2018/1-0018

Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) uzsāktais projekts „Katram savu tautastērpu!" ir radis plašu atsaucību latviešu sabiedrībā, īstenojoties daudzās radošajās darbnīcās un tautastērpa darināšanas kursos, tautastērpa interesentu domubiedru grupās gan reālajā, gan virtuālajā vidē un citās aktivitātēs. Ir izskanējuši Latvijas simtgades Dziesmu un Deju svētki, kad mūsu kultūras mantojums un tautastērps bija skatāms krāšņā daudzveidībā. Tradicionālā apģērba daļas un rotājuma elementi ir bijuši par ierosmi arī ļoti dažādiem mūsdienu tērpa dizaina risinājumiem.

Tomēr nav noliedzams arī tas, ka tautastērps gan kolektīvajā, gan individuālajā lietojumā ne vienmēr atbilst etnogrāfu veidotā „pareizā" tautastērpa kritērijiem. Šī parādība ir pietiekoši masveidīga, lai rastos jautājums - varbūt šie kritēriji ir novecojuši? Tā kā latviešu tautastērps kopš tā izveides aizsākuma 1888. gadā ir mūsu kultūras mantojuma vizuāla reprezentācija un ir kļuvis par vienu no nacionālajiem simboliem, varbūt pienācis laiks publiskā diskusijā kopīgi risināt šo un daudzus citus jautājumus?

Diskusijas mērķis - apspriest latviešu tautastērpa satura un lietojuma reglamentācijas pakāpi, vienotas terminoloģijas lietojumu speciālistu vidē, kā arī noskaidrot (definēt) sabiedrībā pastāvošos viedokļus par to, kādam būtu jābūt tautastērpam 21. gadsimtā gan kolektīvajā, gan individuālajā lietojumā.

Diskusiju būs iespējams vērot arī tiešsaistē LNKC mājaslapā un Facebook vietnē (sīkāka informācija sekos).

Lūgums informēt par dalību līdz 2019. gada 15. februārim, elektroniski aizpildot anketu vietnē https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdyDSrCnv0w7uIxH-RMeXlddAKC93ONezC6ffGl78-nzibNSw/viewform?vc=0&c=0&w=1 .


Informācija:

Dr.hist. Anete Karlsone, LU LVI vadošā pētniece
E-pasts:
Tālr.: (+371) 29492652
Linda Rubena, LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperte
E-pasts:
Tālr.: (+371) 67228985, 26658903

Powered by Elxis - Open Source CMS