Tapusi izstāde un grāmata "Izgudrotājdarbība Latvijā 1918-1940"

2-11-2018

Pirmo reizi 100 gadu laikā kopš Latvijas Republikas dibināšanas iedzīvotāji Patentu valdes veidotajā attēlu izstādē varēs apskatīt 20 vēsturiskus izgudrojumus, kas nesuši Latvijas vārdu pasaulē. Izstādi iespējams apskatīt no 25. oktobra līdz 7. novembrim Rīdzenes ielā, tirdzniecības centra "Galerija Centrs" pirmajā stāvā.

Izstāde veidota, gatavojoties grāmatas "Patentu valde un izgudrotājdarbība Latvijā 1918-1940" atvēršanas svētkiem, kas notika š.g. 30. oktobrī TC "Galerija Centrs". Sadarbojoties Patentu valdei un Latvijas Nacionālajam arhīvam, tika apzināti un digitalizēti Latvijas izgudrotāju patentu pieteikumi - sākot no pirmā pieteikuma kopš neatkarības iegūšanas līdz 1940. gadam. No vienkāršiem atradumiem ar praktisku nozīmi līdz tehniskiem risinājumiem un izgudrojumiem mašīnbūvē, elektrotehnikā, zemkopībā un aviācijā - Latvijā divu desmitgažu laikā kopumā tika piešķirti 2944 patenti. Attēlu izstādei izraudzīti tādi izgudrojumi, kā, piemēram, Valtera Capa Fotogrāfisks aparāts, Johana Jansona izgudrotā Vēja turbīna, Edgara Georga Everta Glābšanas laiva zemūdenēm, Aleksanda Zariņa izgudrotais Lidaparāts-ornitopters un vairāki citi.

"Pēc Latvijas neatkarības iegūšanas 1918. gadā Latvija piedzīvoja strauju ekonomisko attīstību un tirdzniecības uzplaukumu, ātri sasniedzot augstu labklājības līmeni. Sākot no pirmā Latvijas patenta pieteicēja Jāņa Prāta izgudrojuma "Linu galviņu atdalīšanas veids no stiebriem un tam nolūkam konstruētās mašīna", beidzot ar leģendārā izgudrotāja Valtera Capa izgudrojuma patentu par pasaulē mazāko fotokameru "Minox", kas saglabāja savu aktualitāti vairākus gadu desmitus pēc Latvijas neatkarības zaudēšanas. Jau tajā laikā, darbojoties rūpnieciskā īpašuma aizsardzības sistēmai, Latvijas izgudrotāju vārdi ir izskanējuši plaši teju visā pasaulē," atzīmēja Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis, norādot uz Latvijas intelektuālās un uzņēmējdarbības jaudas apliecinājumiem.

Izstāde "Izgudrotājdarbība Latvijā 1918-1940" no novembra savas gaitas turpinās kā ceļojošā izstāde. Tā būs apskatāma arī Latvijas augstskolās, zinātniskajās institūcijās, kā arī bibliotēkās.

Santa Lozda,
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centrs
Foto E. Palēns, LETA

Powered by Elxis - Open Source CMS