Viktors Ivbulis. Indoeiropiešu pirmdzimtenes meklējumi mūsdienās saistībā ar Indiju un baltiem

2-11-2018

Pazīstamā indologa, profesora Viktora Ivbuļa monogrāfijā stāstīts par to, kā tika un tiek risināta Eiropas nomadu ieiešana no aizvēstures senākajā vēsturē. Grāmata ir 2013. gadā apgādā "Zinātne" izdotā Viktora Ivbuļa pētījuma pārstrādāts un ievērojami papildināts variants.

Indoeiropiešu un viņu izcelsmes pētniecība sākās, kad 1786. gadā angļu jurists un, daudzas valodas, ieskaitot sanskritu, apguvušais valodnieks Viljams Džounss, dzīvodams Indijā un ieņemdams ļoti augstu amatu koloniālās zemes pārvaldē, paziņoja: "Sanskrita valoda, lai cik sena tā arī būtu, ir apbrīnojami būvēta, pilnīgāka par grieķu un bagātāka par latīņu valodu un izsmalcinātāka par katru no tām, tomēr tai ir lielāks radnieciskums darbības vārdu saknēs un gramatikas formās, nekā tas būtu iespējams sagadīšanās rezultātā - tik liels patiesi, ka neviens filologs tās nevar aplūkot, nenoticot, ka tās ir cēlušās no kopēja avota, kurš varbūt vairs nepastāv". Drīz pēc tam vācu un franču valodnieki sāka meklēt šīs mīklas izskaidrojumu un atklājās, ka lietuviešu valodā ir pat senākas formas kā sanskritā un citās jaunajās Eiropas valodās. Šī atziņa sasniedza Latviju pārspīlētā veidā, un, sākot ar Krišjāni Baronu 19. gadsimta otrajā pusē avīzes publicēja uzskatu, ka mēs esam indiešu brāļi. Arī pazīstamu Eiropas zinātnieku vidū bija tādi, kas ticēja, ka Eiropas indoeiropieši ir atnākuši no Indus un Gangas krastiem.

Šī tēma starptautiskā mērogā pašlaik ir īpaši aktuāla tādēļ, ka liels skaits ļoti patriotiski noskaņotu indiešu autoru pēdējos gadu desmitos uzskata Indiju par visu indoeiropiešu pirmdzimteni pretēji gandrīz 200 gadu laikā starptautiski iedibinātai koncepcijai, ka tie ieplūda subkontinentā no ziemeļaustrumiem.

Jaunajā izdevumā ir izsekota abu nesamierināmo viedokļu vēsturiskā attīstība līdz mūsdienām. Viktors Ivbulis, neizsakot savu nostāju, aplūko vairāku izcilu lietuviešu valodnieku un starptautiski autoritatīvā baltista Pjetro Dini pārliecību, ka seno latgaļu cilts valoda kā vienīgā ir bijusi latviešu valoda kopš tās pirmsākumiem un pakāpeniski asimilējusi sēļu, zemgaļu un kuršu valodas. Dini aicina latviešu lingvistus par šo viedokli uzsākt diskusiju, jo līdz šim tam nav bijusi pievērsta pietiekama uzmanība.

Pēdējā atjaunošana 2-11-2018
Powered by Elxis - Open Source CMS