Avīze

Zinātnes Vēstnesis - Latvijas Zinātnes padomes, Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Zinātnieku savienības laikraksts - ISSN 1407-1479

Kā vērtēt zinātniskus pētījumus un zinātnieka devumu zinātnei

1-05-2008
Prof. A. Sproģis Diskusija

Kā vērtēt zinātniskus pētījumus un zinātnieka devumu zinātnei

Vērtēšanas procesā jāizšķir divi atsevišķi vērtējumi:

1. zinātniska darba vērtējums
2. zinātnieka darbības vērtējums.

1. Zinātnieka, tāpat kā mākslinieka darbu vērtējumu var veikt pēc to aktualitātes un nozīmīguma valsts tautsaimniecībā. Diemžēl zinātnieka darbu vērtēšanā, tāpat kā mākslinieka darba vērtēšanā, nevar būt viennozīmīga šablona. Zinātnieka darba vērtība var būt ļoti daudzpusīga, kas nav izsakāma ar konkrētiem parametriem. Daudzi pasaules zinātnieki ir aizgājuši no dzīves neatzīti un pat nonicināti, bet pēc viņu nāves darbi atzīti kā nozīmīgi ieguldījumi pasaules izzināšanā vai konkrētās tautsaimniecības sfērās. Zinātnieka devumu nav iespējams novērtēt ar konkrētiem viennozīmīgiem parametriem: tik lappuses, tik skaitļu, tik atsauksmes uz citiem autoriem, tik aprēķinātais efekts utt. Zinātnieka darbu nevar vērtēt arī pēc kāda konkrēta cita zinātnieka atziņas. Gan mākslā, kultūrā, medicīnā un arī zinātnē eksistē dažādas “skolas”, kuras vienu otru pat pilnībā noliedz. Zinātnieka devumu var pieņemt vai nepieņemt, bet to nevar viennozīmīgi atzīt kā pieņemamu vai nepieņemamu. Fundamentāliem pētījuma rezultātiem nav viennozīmīga vērtības kritērija: viena pētījuma rezultāti var būt attiecināmi uz tuvāku periodu, citi uz tālāku, citi uz globālām problēmām. Kā novērtēt zinātnes pētījumu par pasaules globālām sasilšanas problēmām, par iespējamām zemestrīcēm atsevišķās pasaules vietās, tai skaitā arī Latvijā? Vai viennozīmīgi iespējams izvērtēt zinātnieku pētījumus par modificētās pārtikas lietošanu? Vai ir viennozīmīgi izvērtējams jautājums vai celt Latvijā atomelektrostaciju, vai arī celulozes rūpnīcu pie Daugavas vai pie Pāvilostas, vai celt ar jaudu 500 tūkstoši tonnu celulozes vai ievērojami mazāku, kā to ir izdarījuši Igaunijā?

Pēdējā atjaunošana 1-05-2008
Lasīt tālāk...

LZP Starptautisko pasākumu finansējums 2008. gada martā

1-05-2008
Pielikums LZP ZSKK 2008. gada 15. februāra
LZP Starptautisko pasākumu finansējums 2008. gada martā
Pēdējā atjaunošana 1-05-2008

Nacionālais raksturs

1-05-2008
Jānis Streičs, kinorežisors, LZA goda loceklis
Fragments no referāta Letonikas II kongresā 2007.gada 31.oktobrī

Nacionālais raksturs

Nobeigums. Sākums “ZV” Nr.3 un 4

6. TEV NEBŪS LAULĪBU PĀRKĀPT!

Nu ko tu padarīsi, ja pats Radītājs mūs kārdina uz šo grēku? Viņš mums nepavēlēja: “Vīri, esiet uzticīgi savām sievām un sievas, esiet uzticīgas saviem likumīgajiem vīriem!” NĒ! Viņš teica mums: “Tev nebūs!” Kam citam kā ne viņam jāzina šis psihiatrijas zelta likums, ka cilvēka zemapziņa nepieņem nolieguma formu. Zina, gatavais jokdaris tāds, bet pats kopā ar pušelnieku Sātanu stāv malā un skatās, kā latviešu hokeja fani,– kura vārtos tiks iesista “šaiba”. Dievs grib, lai negrēkojam un gaida arī no mums šo gribu. Taču mums ar šīs bauslības grēka gribu ir tā kā visā pasaulē. To bieži vien nosaka tīri fizioloģiski faktori, iedzimtība, kompleksi un citas būšanas un nebūšanas, ka vielas priekš romāniem filmām, varoņdarbiem un noziegumiem bija un būs bezgala daudz. Mēs ne ar ko neatšķiramies no citām tautām gribēšanā iegūt sievieti vai sievai atņemt svešu vīru. Tāpēc vēlreiz atkārtošu, ka šis un nākošie četri baušļi ir Dieva eksāmens kā Izraelas tautai, tā latviešiem un visai pasaulei mūžīgi mūžos:

Pēdējā atjaunošana 1-05-2008
Lasīt tālāk...

SOLOMONA HILLERA BALVA

1-05-2008

Latvijas Zinātņu akadēmija, P/AS “Grindeks”, Latvijas Organiskās sintēzes institūts un LU Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs izsludina konkursu 2008.gada Solomona Hillera balvai. Balva tiek piešķirta par izciliem sasniegumiem biomedicīnā un jaunu medicīnas preparātu izstrādē.

Kandidātus Solomona Hillera balvai var izvirzīt Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenie vai goda locekļi, zinātnisko iestāžu padomes, universitāšu senāti, fakultāšu domes.

Izvirzot kandidātus Solomona Hillera balvai, ekspertu komisijai vienā eksemplārā iesniedzami šādi dokumenti:

1. Motivēts izvirzītāja ieteikums.
2. Izvirzītais darbs (darbu kopa).
3. Ziņas par autoru (Curriculum vitae), norādot darba un mājas adreses un tālruņus, E–pasta adresi.

Materiāli konkursam uz Solomona Hillera balvu iesniedzami līdz 31.martam Latvijas Zinātņu akadēmijas sekretariātā (Akadēmijas laukumā 1, 2.st., Rīga, LV – 1524, tālr. 7223931, 7220725).

LZA ģenerālsekretārs R.Valters

Pēdējā atjaunošana 1-05-2008

KONKURSS

1-05-2008

valsts emeritētā zinātnieka
nosaukuma iegūšanai

Valsts emeritēto zinātnieku padome izsludina konkursu 2008.gada vakancēm valsts emeritētā zinātnieka nosaukuma iegūšanai.

Tiesības izvirzīt pretendentu VEZ nosaukuma piešķiršanai ir LZA Senātam, valsts akreditēto augstskolu senātiem un zinātnisko institūciju padomēm.

Pēdējā atjaunošana 1-05-2008
Lasīt tālāk...
<< Pirmā < Iepriekšējais. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nākamais. > Pēdējā >>
Rezultāti 46 - 54 no 2032
Powered by Elxis - Open Source CMS