Humanitāro un soc.zin.nod.

HUMANITĀRO UN SOCIĀLO ZINĀTŅU NODAĻA

Akadēmijas laukumā 1, Rīga, LV 1050
Tel.: 67225889. Fakss: 67821153. E pasts: humana@lza.lv

Nodaļas padome

Nodaļas priekšsēdētāja Raita KARNĪTE
Nodaļas priekšsēdētāja vietnieks Juris URTĀNS
Zinātniskās sekretāres p.i. Ilze STENGREVICA

Padomes locekļi

Saulvedis CIMERMANIS, Māra GRUDULE, Tatjana KOĶE, Oļģerts KRASTIŅŠ,
Juris KRŪMIŅŠ, Maija KŪLE, Dace MARKUS, Guntis ZEMĪTIS

Nodaļa apvieno 155 LZA locekļus, t.sk. 37 īstenos, 51 goda, 35 ārzemju un 32 korespondētājlocekļus. Ar nodaļas darbu saistīti 36 LZA goda doktori.


Ekspertu konsīliji (doc)


Dokumenti

Nodaļas nolikums (pdf)

Nodaļas 2018. gada darba plāns (pdf)


Grāmatas Valsts pētījumu programmā „Nacionālā identitāte"

19-08-2014

Laura Uzule, Vita Zelče "Latviešu kapusvētki: identitātes rituāls". Mansards, R. : 2014., 286 lpp.     Pētījums  veikts Latvijas Zinātņu akadēmijas vadītās valsts pētījumu programmas "Nacionālā identitāte" projekta "Latvijas sociālā atmiņa un identitāte" ietvaros. Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds. Kā skaidrots LU SZF paziņojumā  (skat.: http://www.lu.lv/zinas/t/28126/), apgāda "Mansards" sērijā "imperfectum" tiek izdoti pētījumi, kas ne tikai bagātina zināšanas,  bet arī sekmē kritisko domāšanu, analītisko spriestspēju un morālo vērtību skaidrību. Grāmatas mērķis  -  atklāt un dokumentēt latviešu identitāti  neparastā aspektā.

Pēdējā atjaunošana 19-08-2014
Lasīt tālāk...

Igauņu diena Veclaicenē

13-08-2014

Devīto gadu pēc kārtas, šogad tieši 9. augustā Veclaicenē pulcējās divu pierobežas pagastu iedzīvotāji. Latvijas pusē, Veclaicenē, to sauc par „Igauņu dienu Veclaicenē", igauņu pusē - „Estlaste paev Vana - Laitsnas". Pasākuma regularitāte, dalībnieku ieinteresētība liecina par tā nepieciešamību un nozīmību.

Lasīt tālāk...

Turaidas mūra pilij 800

5-08-2014

Pavisam nesen, 2014. gada 1.-.3. augustā Turaidas muzejrezervāts uzņēma viesus trīs dienu svētkos „Turaidas pils 800 gadu mozaīka", atzīmējot ievērojamu Turaidas mūra pils jubileju. Svētki sākās ar Pateicības pasākumu Historia magistra vitae - Vēsture ir dzīves skolotāja. Atklāšanas ceremonijā, tūlīt pēc muzejrezervāta direktores, LZA goda locekles Annas Jurkānes uzrunas, pasākuma dalībnieki noklausījās Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskapa metropolīta un LZA goda locekļa Zbigņeva Stankeviča vēstījumu Garīgās vērtības mūsdienu sabiedrībā.

Lasīt tālāk...

Atkārtots Letonikas bibliotēkas grāmatas izdevums Malēnijā

4-08-2014

2014. gada 26. jūlijā Alūksnes novada Jaunlaicenē malēnieši ar plašu vērienu svinēja Pirmos vispasaules malēniešu svētkus (malēnieši sevi raksta ar lielo burtu - „Malēnieši", taču šajā vēstījumā ļausim gramatikas likumiem uzveikt emocijas). Visas dienas garumā varēja satikties un sadraudzēties Radošie, Ačgārnie, Jautrie, Gudrie, Viesmīlīgie, Ēdelīgie, Sportiskie malēnieši. Jaunlaicenes estrādē dziedāja un  dancoja Alūksnes novada amatierkolektīvi. Vakarpusē malēniešiem veltītu lielkoncertu sniedza Mirage Jazz Orchestra (vadītājs malēnietis Lauris Amantovs), kurzemnieks Andris Ērglis un dziedošie malēnieši, bet svētku izskaņā par balles noskaņām gādāja skanīgie malēnieši Zigmārs un Edgars Krūmiņi, Kristīne Šomase, Uldis Mūrnieks, Lauris Amantovs, Normunds Veļķeris, grupas "Savējie", "Putukvass", "Rakari", "Gunārs un Zane", Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas vokāli instrumentālais ansamblis.

Lasīt tālāk...

LZA Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas sēde 2014. gada 29. maijā

3-06-2014

LZA HSZN 2014. gada 29. maija sēdes darba kārtībā bija paredzēti trīs jautājumi:

1. Dr. phil., Tartu universitātes pētnieka Valta Ernštreita zinātnisks ziņojums „Lībiešu tematika Latvijā un starptautiskajā pētniecībā”.

2. Zinātnes finansējuma avoti un sadalījums. Bija paredzēts, ka jautājuma izskatīšanā piedalīsies Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve.

3. Balsojums par LZA Goda doktora zinātniskā grāda piešķiršanu publicistam, vēsturniekam, valodniekam un politiķim Visvaldim Lācim un Gruzijas vēsturniekam Nikolajam Javahišvili (Nikolai Javakhishvili).

Lasīt tālāk...
Powered by Elxis - Open Source CMS