2024. gada 8. janvārī Valsts emeritēto zinātnieku padome apkopoja iesniegtos pieteikumus un piešķīra valsts emeritētā zinātnieka statusu 27 Latvijas zinātniekiem, kuri dzīves gaitā ir veikuši būtisku ieguldījumu gan teorētisko, gan lietišķo zinātņu jomā. Tie ir:
Ēriks Birks
Imants Bucenieks
Maija Eglīte
Astrīds Freimanis
Harijs Kalis
Inta Kalniņa
Arnolds Laimonis Klotiņš
Juris Krūmiņš
Aivars Lejnieks
Pēteris Lielpēters
Biruta Mamaja
Gundars Mežinskis
Andris Morozovs
Ivars Petrovskis
Beatrise Reidzāne
Andrejs Reinfelds
Antans Sauļus Sauhats
Vera Skvorcova
Jānis Spīgulis
Sarmīte Strautiņa
Vilhelmīne Šteinberga
Ruta Švinka
Visvaldis Švinka
Ērika Tjuņina
Astrīda Velēna
Aleksejs Vorobjovs
Aivars Žūriņš
Valsts emeritētie zinātnieki pārstāv plašu zinātņu jomu spektru: eksaktās zinātnes, medicīnu, lauksaimniecības un inženierzinātnes, kā arī humanitārās un sociālās zinātnes. Šie pētnieki savu darbību ir veikuši Latvijas lielākajās universitātes un vairākos valsts nozīmes pētnieciskos institūtos. Daļa no valsts emeritētā zinātnieka statusu saņēmušiem kolēģiem vēl joprojām ir saistīti ar aktīvu pētniecisko un/vai pedagoģisko darbu, daudzi no viņiem sniedz ekspertīzes un konsultācijas jaunu zinātnisko pētījumu izstrādē un realizācijā, nodarbojas ar zinātnes sasniegumu popularizēšanu.
Lai sekmētu valsts emeritēto zinātnieku iespēju turpināt iesaistīties zinātniskās un pedagoģiskās aktivitātēs un veicinātu pieredzes nodošanu jaunākām zinātnieku paaudzēm, viņiem tiek piešķirts mūža grants, kas gan 2008. gada finansiālās krīzes laikā tika būtiski samazināts un joprojām nav atjaunots iepriekšējā apjomā. Novēlēsim šogad valsts emeritētā zinātnieka statusu saņēmušajiem kolēģiem labu veselību un vēl daudz saturīgu gadu ar iespēju robežās aktīvu darbību savu zinātnisko interešu virzienos!
Sagatavoja VEZP priekšsēdētājs akadēmiķis Dr.habil.biol. Īzaks Rašals
Informācija par valsts emeritētajiem zinātniekiem pieejama LZA tīmekļvietnē [https://www.lza.lv/par-mums/emeritetie-zinatnieki].